Po roku życia przychodzi czas na pierwsze kroki – w ich przypadku początkujące stąpanie zaczęło się wraz z narodzinami. Dziś, na swoje pierwsze urodziny wchodzą z pewnością i planem – działać więcej, szerzej i mocniej na rzecz kultury! Szczeciński Inkubator Kulturalny świętuje pierwsze urodziny.

Minął już okrągły rok od kiedy w Szczecinie powołana została przez władze miasta instytucja, która jako jedna z niewielu oferuje młodym organizacjom pozarządowym możliwość wynajmu sal po preferencyjnych stawkach. Szczeciński Inkubator Kultury był jednym z pierwszych w Polsce tego typu przedsięwzięć. Ale rok temu, gdy pomysł powoli wchodził w życie nie było pewności czy wszystko wypali.
 

Wysoko postawiona poprzeczka



Nie wiedzieliśmy czy podołamy wszystkim tym zadaniom, które zostały przed nami postawione. Bo z jednej strony mieliśmy inkubować organizacje pozarządowe, ale nie mieszać się w wydarzenia kulturalne. Czyli nie mogliśmy być pomysłodawcami i organizatorami wydarzeń kulturalnych. Z drugiej strony mieliśmy spowodować, że ten budynek będzie żył. To zadanie było dosyć trudne, bo nie wiedzieliśmy jak to wszystko będzie wyglądało. Czy organizacje, które będą w inkubatorze będą potrafiły z jednej strony jako młode organizacje się rozwijać, a z drugiej, kreować wydarzenia kulturalne, ale wydaje mi się, że podołałyśmy. Chyba zrobiłyśmy więcej niż zakładałyśmy na samym początku – tłumaczy Monika Tomczyk, Szczeciński Inkubator Kultury.

Organizacje dają radę!



Pierwszy rok szybko zweryfikował organizacje, które postanowiły się skryć pod skrzydłami Szczecińskiego Inkubatora Kultury. Większość z nich pokazała, że taka instytucja jest bardzo potrzebna w naszym mieście.
W tym momencie w inkubatorze kultury ma siedzibę około 17 organizacji pozarządowych, które naszym zdaniem, bardzo dobrze dają sobie radę. Przychodzą do nas po pomoc wtedy, gdy naprawdę jej potrzebują – po pomoc księgową czy prawną. Pomagamy im również pozyskiwać fundusze – to jest ta część inkubatora merytoryczna i organizacyjna, którą się zajmujemy. - mówi Monika Tomczyk. Organizacje współpracujące z SIK także tchnęły życie w budynek przy al. Wojska Polskiego 90. Na terenie inkubatora przez cały rok były organizowane warsztaty teatralne, filmowe, dla komików. Odbyły się także przeglądy teatralne i filmowe.

Zostały zrealizowane plany związane z budynkiem inkubatora. Odnajdziemy w nim salę kominkową, kinowa, tarasową są pokoje rezydencjalne – na razie dwa, ale w planach jest utworzenie trzeciego. SIK nie doczekał się jeszcze studia nagraniowego, ponieważ nie pozwoliły na to fundusze, ale w zamian jest sala prób, w której ćwiczą szczecińskie kapele.

Było krajowo, będzie międzynarodowo



Wystarczył rok, by inkubator rozwinął skrzydła i pokazał na co go stać.
Naszym największym przedsięwzięciem była organizacja pierwszego ogólnopolskiego zjazdu inkubatorów kultury. Po dwóch miesiącach działalności nie wiedziałyśmy czy to się uda, czy podołamy, czy inne inkubatory przyjadą. Ale się udało i dzięki temu organizujemy ogólnopolski projekt „fundusze na kulturę”. - mówi Monika Tomczyk. A zeszłoroczne sukcesy udowodniły, że warto spróbować szerszej współpracy.
W tym roku już na większą skalę organizujemy drugi zjazd inkubatorów kultury, który będzie połączony z międzynarodową konferencją dotyczącą wpływu kultury na biznes i biznesu na kulturę – robimy to w partnerstwie z Niemcami i ze Szwedami, więc rozrosło to się w ciągu roku. - dodaje Monika Tomczyk.

Po pierwsze współpraca



Jednak nie szereg seminariów, wydarzeń kulturalnych i działań międzynarodowych Monika Tomczyk zalicza do największych sukcesów po pierwszym roku Szczecińskiego Inkubatora Kultury - Chyba takim naszym największym sukcesem jest to, że jesteśmy bardzo otwarci na współpracę i kooperację z różnymi organizacjami. W związku z tym tworzy się taka sieć, miejsce spotkań dla organizacji, które mogłyby się nigdy wcześniej nie spotkać, a dzięki temu, że są w tym miejscu tworzą się różnego rodzaju partnerstwa.

Świętuj z nimi!



By uczcić pierwszy rok działań na rzecz szczecińskiej kultury w wykonaniu trzeciego sektora i zebrać siły na kolejny, Szczeciński Inkubator Kultury zaprasza do wspólnego świętowania. Urodzinowe przyjęcie zacznie się już dziś o godzinie 18.00 uroczystym przejazdem rowerowym przez miasto, organizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin. Kulturalna Masa Krytyczna przejedzie ulicami miasta wzdłuż szlaku "Niezwykłych szczecinian i ich kamienic". Przejazd zakończy się w ogrodzie Szczecińskiego Inkubatora Kultury (al. Wojska Polskiego 90), gdzie na gości będzie czekała już muzyczna niespodzianka przygotowana przez kwartet smyczkowy Baltic Neopolis Orchestra. Wszystkich gości przynajmniej na kolejne sto lat uwieczni swoim wielkoformatowym aparatem Aleksandra Kubiak ze Stowarzyszenia Aloha. A później już tylko relaks przy ognisku i rytmach serwowanych przez dwie formacje muzyczne, które powstały w ciągu minionego roku pod dachem Szczecińskiego Inkubatora Kultury – Bossa na Boca i SMOOTH. W ogrodzie stanie też namiot Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, który chętnie przygarnie zmęczone przejazdem osoby i przekona, że w wojsku jednak jest ciężej. Na wszystkich uczestników czekać będzie również urodzinowy tort.

Życzymy!



A czego życzyć Szczecińskiemu Inkubatorowi Kultury na kolejne lata działania?
Projektów międzynarodowych, jeszcze szerszej sieci współpracy z organizacjami, fajnych wydarzeń i żeby tak się działo jak się dzieje. - mówi Monika Tomczyk. W takim razie tego właśnie życzymy.

Kultura na +50

Dzień później w Szczecińskim Inkubatorze Kultury wciąż będzie ruch. Już w sobotę odbędzie się wielopokoleniowy piknik pod hasłem „Kultura i Seniorzy”. Spotkanie dedykowane jest osobom starszym, dla których przygotowano wiele atrakcji zarówno związanych z kulturą, aktywnym spędzaniem czasu, jak i zdrowym trybem życia. Ale SIK przygotował także atrakcje dla młodszych uczestników. Więcej informacji oraz szczegółowy plan sobotniej imprezy można znaleźć w naszym kalendarzu wydarzeń