Tymi wydarzeniami zainteresowały się nawet media ogólnopolskie... 140. rocznica urodzin patrona Filharmonii w Szczecinie to okazja do świętowania i promowania tej instytucji i dlatego działania związane z tą rocznicą trwają już od kilku miesięcy. Ich kulminację zaplanowano oczywiście blisko rocznicy przyjścia Mieczysława Karłowicza na świat – dokładnie na dzień 14 grudnia.
Mural na Niebuszewie
Na początku lipca tego roku na jednej z niebuszewskich kmienic odsłonięty został mural z postacią kompozytora. Obok rysunku autorstwa Ernesto Gonzalesa, zamieszczono słowa z fraszki Grzegorza Wasowskiego „Smutek zetrze ci z oblicza Muza Miecia Karłowicza". Dzięki temu słynny kompozytor niejako „wyszedł w miasto”. Wydarzenia muzyczne dotyczące rocznicy zaczęły się natomiast 2 grudnia w Sali Symfonicznej Filharmonii.

Tragiczna miłość

Podczas tego wieczoru zabrzmiał utwór „Smutna opowieść” oraz kompozycja uważana za najdoskonalsze, dokonanie w twórczości kompozytora. To poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oswięcimowie”, zainspirowany legendą o zakazanej, tragicznej miłości rodzeństwa, przekazywaną w różnych wariantach przez wieki. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wystąpiła pod batutą swego dyrektora artystycznego - Runego Bergmanna. W drugiej części wydarzenia nastąpiła zmiana składu muzyków. Do szczecińskich filharmoników dołączyli instrumentaliści Konglomerat Big Band oraz znakomita sopranistka Agata Zubel. W takiej konfiguracji pod batutą Nikoli Kołodziejczyka przedstawione zostały pieśni Karłowicza, skomponowane przez niego do wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Heinricha Heine, Adama Asnyka i Kazimierza Glińskiego.

Najbardziej swingująca, wręcz taneczna była interpretacja pieśni do Józefa Wiśniewskiego „Z erotyków”, a całym wydarzeniem zainteresowały się media ogólnopolskie. Koncert był transmitowany na żywo na antenie 2 Programu Polskiego Radia i rejestrowany przez TVP Kultura.

Kulminacja wydarzeń
Mieczysław Karłowicz urodził się dokładnie 11 grudnia 1876 roku, ale Filharmonia zaplanowała najwięcej wydarzeń na dzień czternasty tego miesiąca. O godzinie 17:30 w Sali Kameralnej rozpocznie się dyskusja „Mieczysław Karłowicz: kompozytor, fotograf, literat, taternik” prowadzona przez Daniela Cichego, redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. O godzinie 19:00 natomiast zaplanowano otwarcie wystawy „Mieczysław Karłowicz. Tatrzańskie” - ekspozycji, która pokazywana była już w Zakopanem, Krakowie, Wilnie, Lublinie i Poznaniu. Zbiór fotografii uwidaczniających kompozytora podczas wypraw górskich, będzie dostępny na czwartym piętrze gmachu do 8 stycznia 2017 roku. Bezpłatne wejściówki na wernisaż są do odbioru w kasie od 6 grudnia.

Premiera płyty

Tego wieczoru (14 grudnia) odbędzie się także premiera płyty „Karłowicz”, której wydawcą jest firma fonograficzna DUX. Album „Karłowicz. Filharmonia. Szczecin” to wspólne dzieło Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie oraz dyrygenta Łukasza Borowicza. W roli głównej występuje na tej płycie znakomity skrzypek, szczecinianin Bartłomiej Nizioł. W programie albumu znajdziemy trzy kompozycje Mieczysława Karłowicza: „Koncert skrzypcowy A-dur” op. 8, „Rapsodię litewską” op. 11 oraz „Smutną opowieść” op.13. Projekt jest współorganizowany i współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem płyty jest GAZ-SYSTEM S.A.



Finał wydarzeń poświęconych patronowi to koncert (10 stycznia o godzinie 19:00) promujący płytę "Karłowicz. Filharmonia. Szczecin" z udziałem muzyków i dyrygenta, którzy uczestniczyli w nagraniach.