Prace trwały rok. W tym czasie m.in. odtworzono pierwotną kolorystykę XIX-wiecznego budynku, przeprowadzono kompleksową renowację elewacji, odnowiono oryginalny, kuty z żelaza parkan, docieplono piwnicę, poddasze i dach, wymieniono i odnowiono podłogi.

Zakończył się remont zabytkowej willi Grawitza przy al. Wojska Polskiego 115, w której od 1951 roku mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. T. Szeligowskiego. W poniedziałek, 31 sierpnia, odbyło się uroczyste otwarcie.

- Dzisiaj szkoła wraca do swojego budynku, który odzyskał swój prawdziwy blask. Śmiem twierdzić, że nie wyglądał tak pięknie nawet wówczas, kiedy go budowano w XIX wieku – mówił prezydent Piotr Krzystek.

Willa została wybudowana w 1898 roku dla Georga Grawitza, ówczesnego rajcy miejskiego. Do tej pory zachowało się w niej dużo oryginalnych elementów, które poddano pracom konserwatorskim, m.in.: dwa kominki, witraż w oknie, sztukaterie, klatkę schodową, stolarkę drzwiową i okienną.

W dawnej jadalni pierwszego właściciela, a obecnej kameralnej sali koncertowej, odrestaurowano drewniane kasetony na suficie, boazerię i parkiet.

- Bardzo ciekawa sprawa to oryginalne rolety zewnętrzne w oknach, które dopiero po remoncie można podziwiać. Wcześniej były ukryte i nieużywane – zaznacza Anna Tarnowska, dyrektor szkoły.

Podczas realizacji projektu przywrócono historyczny wygląd pomieszczeniom na parterze. Zlikwidowano m.in. nieestetyczną ścianę działową w dawnym salonie, która wyznaczała granice sekretariatu i pokoju nauczycielskiego. Powstała tam sala konferencyjna połączona z pokojem nauczycielskim. Całkowicie przebudowane zostało poddasze, a powstałe sale dydaktyczne zostały wyposażone w nowoczesny, multimedialny sprzęt.

Wyremontowane, zabytkowe wnętrza szczecinianie mogą obejrzeć podczas organizowanych przez szkołę wydarzeń artystycznych. - Jak zaprosić mieszkańców poza tymi uroczystościami, będziemy się jeszcze zastanawiać – zaznacza Anna Tarnowska.

Inwestycja kosztowała blisko 5 mln złotych, z czego 75 % stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Nauka gry w Państwowej Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego odbywa się w systemie indywidualnym, na 17 różnych instrumentach. W roku 2015/2016 w szkole muzycznej będzie się uczyło 366 uczniów.