Spółka PKP SA zakończyła remont szczecińskiego dworca kolejowego. Trwają tam teraz ostanie przygotowania i poprawki. Podróżnym obiekt zostanie udostępniony dziś o północy.
Po ponad pół roku opóźnienia (pierwszym terminem zakończenia inwestycji miał być październik 2015) Polskie Koleje Państwowe SA otwierają dworzec Szczecin Główny. - To była jedna z największych inwestycji jaką PKP SA realizowała w ostatnich latach. Przedsięwzięcie na ogromną skalę, a przy tego typu inwestycjach zdarzają się pewne przesunięcia – tłumaczyła Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP SA, zaznaczając przy tym, że obiekt został gruntownie zmodernizowany i w pełni docistosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowano schody ruchome, pojawiły się windy, powstały też ścieżki dla osób niedowidzących oraz dwie kasy o obniżonym blacie. W sumie na dworcu jest 10 okienek, w których będzie można kupić bilety oraz dwa biletomaty.



Oprócz tego wyremontowano I i IV peron, budynek dawnego magazynu pocztowego oraz tunel prowadzący do podziemi. Będą z niego teraz korzystać tylko osoby wybierające się na wycieczkę po podziemiach pod dworcem. Do istniejącego zabytkowego budynku dobudowano też część z tarasem widokowym. - Każdy modernizowany przez nas dworzec ma swoje zalety, np. w Bydgoszczy jest też bardzo fajny taras widokowy, ale takiego z widokiem na wodę do tej pory nie mieliśmy. Ten szczeciński pod tym względem jest naprawdę wyjątkowy – mówi Jankowska.



Ciekawostką jest także zabytkowy drewniany strop, który został znaleziony w pomieszczeniach za dawną poczekalnią. Odkryto go na pierwszym piętrze i odrestaurowany fragment ustawiono w gablocie w prawie tym samym miejscu, gdzie go znaleziono.



- Myślę, że obiekt może się podobać. Krytycznych uwag co do projektu i wykonania do tej pory nie było
– mówi Robert Krzak , dyrektor projektu PKP SA. - Jak przy każdej tego typu inwestycji wady i usterki również występują. Sporządzono już listę, wykonawca będzie miał wyznaczony termin na ich usunięcie, ale nie są to usterki, które w jakikolwiek sposób wpływają na bezpieczeństwo pasażerów czy stan obiektu – dodaje.



Od piątku na dworcu będzie czynnych 6 lokali, m.in. apteka, kiosk, kantor i lokale gastronomiczne. Pozostałe przygotowują się jeszcze do otwarcia. O tym, co się będzie znajdowało w dawnym magazynie pocztowym, jeszcze nie wiadomo.



Remont dworca pochłonął około 112 mln złotych. Część środków pochodziła z Unii Europejskiej. Na przełomie 2016/2017 roku ma się rozpocząć drugi etap modernizacji. Obejmie m.in. przebudowę peronów II i III, wybudowanie wind przy starej kładce oraz wykonanie łącznika między nową a starą kładką. Drugą część remontu będzie realizowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.