Plac Solidarności zamieni się w plac zabaw, z zamkowych tarasów po raz pierwszy będzie można podziwiać panoramę miasta, w siedzibie szczecińskiego oddziału IPN rekonstruktorzy odtworzą stanowisko bojowe Pułku Ułanów Podolskich, w Archiwum Państwowym pokażą film o Pogoni Szczecin, a Muzeum Techniki zaprasza na paradę zabytkowych pojazdów i koncert orkiestry dętej. Szykuje się szalenie ciekawa Noc Muzeów w Szczecinie.
Tegoroczna 11. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie odbędzie się 21 maja. Jak zapowiada Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie, będzie to noc pełna nowości. - Po raz pierwszy w Nocy Muzeów weźmie udział Centrum Dialogu Przełomy, które przygotowało nielada atrakcję na pl. Solidarności. Ponadto będzie można zwiedzać zmodernizowane wnętrza Opery na Zamku, świeżo wyremontowany Zame Książąt Pomorskich, nowe przestrzenie Akademii Sztuki w Centrum Przemysłów Kreatywnych - wymienia. - Kolejnym takim nowym miejscem jest przeszklony dziedziniec przy ul. Staromłyńskiej z rzeźbami Mojżesza i Fryderyka II. Zapraszamy także do Gabinetu Pomorskiego  - dodaje. Po raz pierwszy atrakcje w ramach Nocy Muzeów przygotowali też m.in. Technopark Pomerania i Azoty Arena.

Nowością jest również specjalna nocna linia tramwajowa „M”, którą będzie można dotrzeć m.in. do Muzeum Techniki i Komunikacji i znajdującego się w jego pobliżu Technoparku Pomerania, a z przystanków w centrum miasta do gmachów Muzeum Narodowego, Zamku Książąt Pomorskich czy Akademii Sztuki. Na trasie będzie kursowała zabytkowa czerwono-kremowa „eNka”. Przejazd tramwajową linią „M” będzie bezpłatny, ale trzeba mieć przy sobie muzealną gazetę, którą każdy będzie mógł otrzymać we wszystkich przestrzeniach 11. ENM 2016.

W sobotę, 21 maja, całkowicie bezpłatnie będzie można zwiedzić blisko 40 różnych miejsc. W gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego po raz pierwszy od 2007 roku w Noc Muzeów będą otwarte wszystkie sale, w tym dwie nazywane magazynami. Muzeum zaprasza do obejrzenia m.in. nowej ekspozycji afrykańskich lalek, świetnie ocenianej i niedawno otwartej wystawy „Daleko od Moskwy” czy kolekcji prezentującej całą ewolucję (od tzw. dłubanek zaczynając) łodzi słowiańskich. W Muzeum Historii w gmachu Ratusza Staromiejskiego po raz pierwszy zostaną zaprezentowane dwa widoki Szczecina autorstwa Maksa Bugego, a w Muzeum Tradycji Regionalnych będzie można obejrzeć archeologiczne „skarby” znalezione w ubiegłym tygodniu w mołtowskim lesie. Z kolei w Muzeum Sztuki Współczesnej Noc Muzeów będzie jedną z ostatnich okazji do zobaczenia niezwykłej wystawy „Malarze Normandii”.

Plac zabaw na pl. Solidarności
Tej nocy będzie można zwiedzić również otwarte pod koniec ubiegłego roku Centrum Dialogu Przełomy, które chcąc umilić czas oczekiwania na wejście na ekspozycję, zaaranżuje na pl. Solidarności wielki plac zabaw. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli zagrać w „zośkę”, klasy, szachy, wziąć udział w wyścigu na torze do gry w kapsle, poskakać na skakance i porysować kredą. Na odwiedzających plac czekają również pokazy przygotowane przez profesjonalistów i wolontariuszy. Będzie działał wózek z napojami. Jak informuje muzeum, projekt „Plac Zabaw” nawiązuje do placu zabaw, który w latach 60. funkcjonował w tym miejscu.

Parada zabytkowych pojazdów po raz pierwszy z autobusem
Muzeum Techniki i Komunikacji tradycyjnie już Noc Muzeów rozpocznie od parady zabytkowych pojazdów. Kawalkada starych aut i motocykli wyruszy z dziedzińca muzeum przy Niemierzyńskiej 18a o godz. 17:00, następnie pojazdy przejadą m.in. ul. Zygmunta Krasińskiego, al. Wyzwolenia, ul. Piotra Skargi, al. Wojska Polskiego, przez plac Zwycięstwa, ul. Wyszyńskiego, ul. Nabrzeże Wieleckie, ul. Owocową i 3 Maja. Po przejeździe zabytkowe auta będzie można podziwiać na dziedzińcu muzeum.

- Nowością w tej paradzie będzie autobus Autosan, który odrestaurowują pasjonaci z Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej w Szczecinie. Zaplanowaliśmy też koncert w wykonaniu młodzieżowej orkiestry dętej Wood and Brass Band - zapowiada Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Technmiki i Komunikacji w Szczecinie. Bardzo ciekawie zapowiada się też zaplanowana na godz 18:00 prezentacja idei nowego roweru ze Szczecina, na które do Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza Fundacja Projekt 353.

Zwiedzanie tarasów i spektakl teatru ognia

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na Noc Lubinusa, w ramach której przygotowano kilka tematycznych wykładów, warsztaty dla dzieci (o 17:00 i 19:00) oraz aż dwa koncerty. Ponadto na dużym dziedzińcu odbędzie się pokaz filmu niemego „Mocny człowiek” z 1929 roku z muzyką graną na żywo przez zespół Suna Path (g. 21:30) i po raz pierwszy będzie można podziwiać panoramę z tarasów, które wybudowano na dachu Zamku. Na zakończenie tradycyjnie już zaplanowano widowisko Teatru Ognia Lascar (g. 23:30). Noc Muzeów to także okazja, by zobaczyć wyremontowaną Salę Bogusława, skrzydło wschodnie czy podziemia skrzydła północnego, gdzie podobnie jak w Sali Bogusława, prezentowane są znalezione podczas modernizacji relikty sprzed wieków.

Sporo atrakcji czeka też na odwiedzających Akademię Sztuki. W tym roku będzie można zwiedzić nie tylko gmach Pałacu pod Globusem, ale też zlokalizowane tuż za nim, powstałe w dawnym internacie liceum medycznego, Centrum Przemysłów Kreatywnych. Będzie można zobaczyć m.in. jak wygląda współczesna pracownia obuwia. W ogrodzie zimowym od godz. 20:30 będą odbywały się koncerty, zaplanowano też prezentacje performanc'ów, prac multimedialnych i malowania na żywo. Osoby chcące zwiedzić niedawno otwarte Centrum Przemysłów Kreatywnych muszą zapisać się, wysyłając maila pod adres pinak@akademiasztuki.eu.

Muzealne Biuro Wycieczkowe

Bardzo ciekawie zapowiada się też projekt Muzealnego Biura Wycieczkowego, które zostanie powołane specjalnie na szczecińską Noc Muzeów. Studencka galeria przy Obrońców Stalingradu 17 w sobotę, 21 maja, zamieni się w centrum turystyczne, które przygotuje autorskie programy wycieczek po atrakcjach tegorocznej Nocy Muzeów. Każda wycieczka będzie miała przewodnika, będą nimi studenci Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Jak mówią organizatorzy, proponowane przez nich wycieczki mają urozmaicać i porządkować doświadczenie Nocy Muzeów.

Zwiedzanie ZUW, filharmonii, Opery na Zamku, rektoratu PUM i Azoty Areny
To oczywiście nie jedyne wycieczki jakie zaplanowano tego dnia w Szczecinie. Od 22:00 do 02:00 co 15 minut przewodnicy będą oprowadzać po gmachu filharmonii. W środę, 18 maja, będzie można telefonicznie zapisać się na zwiedzanie podczas Nocy Muzeów ponad 100-letniego gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W czasie 2-godzinnej wycieczki z przewodnikiem zwiedzający zobaczą m.in. panoramę Szczecina z Wieży Meteorologicznej, tajemniczą, pełną stuletnich rzeźb Salę Maszkaronów oraz podziemia budynku, w których znajdują się schrony z czasów zimnej wojny oraz tajemniczy szacht do Odry. W sobotni wieczór będzie można również zajrzeć do zakamarków niedawno wyremontowanej Opery na Zamku oraz rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej – jednego z najpiękniejszych obiektów w północno-zachodniej Polsce, zaprojektowanego przez Wilhelma Meyera-Schwartau. W programie tegorocznej Nocy Muzeów są też wycieczki po niedostępnych na co dzień miejscach Azoty Areny. W hali przy ul. Szafera będzie można także bezpłatnie zwiedzić wystawę „Muzyczna Arena” z prysznicem, pod którym się śpiewa i wielkim pianinem.

Za darmo na wieżę

21 maja pierwsze 30 osób za darmo wjedzie też na wieżę Bazyliki Archikatedralnej, z której rozpościera się przepiękna panorama Szczecina (pierwszy wjazd o 20:00). Tego wieczoru po raz pierwszy po remoncie będzie można zobaczyć też gabinet Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Z kolei Prezydent Piotr Krzystek oprowadzi po swoim gabinecie i sali bibliotecznej w Szpinakowym Pałacu.

Pogoń na ekranie
Tradycyjnie już Archiwum Państwowe w Szczecinie zaprasza na filmową Noc Muzeów. Tym razem w zabytkowym gmachu przy ul. Wojciecha będą prezentowane filmy dokumentalne o tematyce sportowej. Zostaną wyświetlone m.in. film „Kapitan Poloneza” z 1972 roku, opowiadający o żeglarzu Krzysztofie Baranowskim i jego jachcie „Polonez” oraz reportaż „Pogoń za pucharem”, przybliżający historię Morskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Szczecin. W zrealizowanym w 1982 roku filmie znalazły się archiwalne fotografie, wypowiedzi zawodników i działaczy sportowych oraz archiwalne ujęcia sportowe. Prezentacji filmów będzie towarzyszyć komentarz zaproszonych gości.

Rekonstruktorzy w IPN

Niezwykle ciekawa Noc Muzeów zapowiada się także w szczecińskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Jej głównym tematem będzie historia 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Odwiedzający w sobotę IPN poznają bohaterskie losy żołnierzy generała Andersa od mniej znanej strony, dowiedzą się wiele np. o pracy Pomocniczej Służby Kobiet, korpusowej drukarni i historii słynnego niedźwiedzia Wojtka. Dodatkowo Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino” odtworzy stanowisko bojowe 12. Pułku Ułanów Podolskich oraz zaprezentuje umundurowanie (wraz z żołnierską bielizną), wyposażenie oraz uzbrojenie żołnierzy Andersa.

Podczas 11. Europejskiej Nocy Muzeów swoje drzwi otworzą też liczne galerie m.in.: Galeria FOTART, Trafostacja Sztuki, Galeria 111, Galeria Szczecińska w Spiżarni Szczecińskiej, Open Gallery, Galeria Tworzę się. Będzie można obejrzeć wystawy przygotowane w Klubie Storrady, Szczecińskim Inkubatorze Kultury, Cafe 22 czy sklepie 33'45 recordstore.

Podobnie jak w ubiegłych latach podczas tegorocznej Nocy Muzeów we wszystkich gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie będzie prowadzona zbiórka pieniężna. Za zebrane środki Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie chce kupić kolejny (dokładnie dwunasty) obraz Augusta Ludwiga Mosta „Portret chłopca” z 1849 roku.

Szczegółowy program 11. EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W SZCZECINIE znajduje się TUTAJ