Do tego nocny spacer po labiryntach bibliotecznych magazynów, hity sprzed 100 lat odtwarzane z archiwalnych płyt i tajemnice dawnych map pokazane za pomocą specjalistycznego sprzętu. Książnica Pomorska przygotowała na piątkowy wieczór mnóstwo atrakcji.

W piątek (24 kwietnia) Książnica Pomorska zaprasza na Noc w Bibliotece. W godz. 19:00 – 24:00 będzie można zobaczyć pokazy tłoczenia, szycia i oprawiania książek (piwnica w budynku II, wejście od ul. Dworcowej). Nie zabraknie prezentacji kunsztu introligatorskiego oraz druku linorytu. Będzie też można wykonać swoją własną książkę (korytarz na II piętrze w budynku II).

Zainteresowani dowiedzą się też, jaką drogę przebywa książka od momentu zakupu do chwili, aż trafi na regał biblioteczny, i co takiego muszą zrobić bibliotekarze, by czytelnik mógł ją znaleźć wśród ponad miliona książek zgromadzonych w Książnicy (budynek I, wejście od ul. Rybackiej).

Nocne spacery po magazynach pełnych książek, filmy Zachodniopomorskich Łowców Burz

Zaplanowano również spacery po labiryntach bibliotecznych magazynów. Zbiórka przy wypożyczalni (wejście od ul. Rybackiej) o godz. 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00.

W Czytelni Muzycznej będzie można posłuchać szlagierów z lat 20. i 30. XX wieku odtwarzanych z archiwalnych płyt, z kolei w Czytelni Pomorzoznawczej zapoznać się z bibliotecznymi i internetowymi zasobami pomorskimi.

W Pracowni Kartografii pracownicy pokażą chętnym mapy ze zbiorów Książnicy, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt. Można też przynieść własne dokumenty i zobaczyć je w powiększeniu. Co ciekawe, będzie też można odnaleźć gazetę z dnia swoich urodzin (albo bliskich) i zabrać do domu kopię jej strony tytułowej.

W sali im. Zbigniewa Herberta zostaną wyświetlone filmy naszych rodzimych Łowców Burz (od godz. 20:00, II piętro w budynku II). Na mikrofilmach będzie można odkryć Witkacego, a późnym wieczorem posłuchać jego intymnych listów do żony, które przeczyta Stanisław Heropolitański (21:30 – 21:50, 22:00 – 22:20, 22:30 – 22:50, 23:00 – 23:20, 23:30 – 23:50 w sali im. prof. Henryka Markiewicza na III piętrze w budynku II).

O skradzionych dziełach sztuki

Podczas Nocy w Bibliotece odbędą się też prelekcje szczecińskich policjantów, którzy będą ostrzegać seniorów przed niebezpieczeństwami, doradzą rodzicom, jak ustrzec dzieci przed groźnymi używkami, i opowiedzą o odzyskiwaniu skradzionych dzieł sztuki.

Tylko tej nocy wszyscy chętni otrzymają za darmo karty biblioteczne, wystarczy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem.

Ponadto będzie można zobaczyć rzeźby Xawerego Dunikowskiego (Sala pod Piramidą, I p.), wystawę prezentującą 600 lat kontaktów polsko-tureckich (Sala Kolumnowa, parter) oraz wystawę zatytułowaną „Grafika okładki książki polskiej w latach 1945-1956” (hol przy Czytelni Głównej, II p.).

Udział w Nocy w Bibliotece jest bezpłatny.