- Wola gminy do ustanowienia pomnika upamiętniającego byłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego nie stoi w sprzeczności z prawem, jednak zlokalizowanie projektowanej budowli na wskazanym przez miasto terenie jest prawnie niedopuszczalne – zdecydował wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz.

Wojewoda zachodniopomorski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, które w części uchyla uchwałę Rady Miasta z 28 lipca w sprawie wzniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego.

- Nie ulega wątpliwości, że gmina ma prawo do stawiania takich pomników, jakie uzna za stosowne, jednak należy pamiętać o tym, że miejsce wzniesienia pomnika powinno być staranie wybrane – podkreśla wojewoda Marek Tałasiewicz. – W przypadku terenu wskazanego przez Radę mamy do czynienia z ograniczeniami wynikającymi z przyjętego przez Radę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan wyklucza wprowadzenie na tym terenie nowej zabudowy – a w świetle przepisów prawa budowlanego za budowlę rozumie się także pomnik.

- Wzniesienie takiego obiektu budowlanego doprowadziłoby do zmiany kompozycji zespołu zabudowy i zieleni tego obszaru, ukształtowanej historyczną zabudową Bramy Królewskiej i istniejącym układem zieleni – czytamy w rozstrzygnięciu.

Rozstrzygnięcie nadzorcze częściowo uchyla uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika upamiętniającego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w zakresie wyrazów: „na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanowiącym część działki nr 2/5, z obrębu ewidencyjnego nr 1030 (Śródmieście 30), należącej do Gminy Miasto Szczecin. Lokalizacja pomnika przewidziana jest zgodnie z załącznikiem uchwały” oraz załącznik do uchwały, jako istotnie naruszające obowiązujący porządek prawny.

Na rozstrzygnięcie wojewody Rada Miasta Szczecin może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.