Nie tylko przypomną historyczne przyczyny cenzurowania książek, ale zwrócą uwagę, że proceder ten, w mniejszym lub większym stopniu, trwa na całym świecie do dziś. Miejska Biblioteka Publiczna i Instytut Pamięci Narodowej Odział w Szczecinie włączają się w obchody Tygodnia Zakazanych Książek.

Instytucje przygotowały szereg wydarzeń związanych z problematyką. W Salonie Literackim Alef przy zbiegu ul. Krzywoustego i al. Wojska Polskiego w środę, 24 września, o godz. 17:00 dr Sebastian Ligarski poprowadzi wykład „Władze a twórcy w latach 80.”. Wykładowi będzie towarzyszyła wystawa „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL” (dostępna dla zwiedzających przez tydzień).

W filiach bibliotecznych nr 4, 12 i 14 zorganizowane będą lekcje biblioteczne dla młodzieży pod hasłem „Papierowa rewolucja”. Poprowadzi je Mateusz Lipko z IPN, który opowie o historii rozwoju wydawnictw bezdebitowych oraz zaprezentuje przykładowe książki wydawane w drugim obiegu.

Publiczność będzie miała także okazję zapoznać się z urządzeniami drukarskimi (ramką, sitodrukiem) i pracą podziemnych drukarzy.

Lekcje, połączone z warsztatami, odbędą się:

środa, 24 września, filia nr 12 (trzy lekcje dla uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1);

czwartek, 25 września, filia nr 14 (godz. 12:50 dla Gimnazjum nr 15);

piątek, 26 września, filia nr 4 (dwie lekcje o godz. 09:00 i 11:00 dla klas szóstych z SP nr 69).

W pozostałych filiach zostaną wyeksponowane plakaty oraz zorganizowane ekspozycje książek, które z różnych powodów podlegały cenzurze.

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek trwa w dniach 21 - 27 września.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i wiąże się z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa, mającej dla Amerykanów ogromne znaczenie.