Zwiedzanie zabytkowego gmachu urzędu wojewódzkiego, pokazy sprzętu wojskowego i umiejętności żołnierzy, sporo koncertów, degustacja wojskowej grochówki, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wieczorny bieg, gry historyczne, a nawet dj-ski set. Tegoroczne uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości będą niezwykle bogate w wydarzenia kulturalne.
Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Szczecinie wraz z uroczystościami patriotycznymi rozpoczną się w piątek, 11 listopada, o godz. 15:00 przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów. Tuż po nich zaplanowano dla zebranych muzyczne atrakcje.

DJ-ski SET na pl. Szarych Szeregów

Chór The Baltic Singers zaprosi szczecinian do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Każdy otrzyma wydrukowane na tę okoliczność śpiewniki. Początek występu zaplanowano na godzinę 15:50. Natomiast o godzinie 16:20 rozpocznie się sentymentalna, muzyczna przejażdżka przez polskość, którą poprowadzi didżej. Na placu Szarych Szeregów będziemy mogli usłyszeć piosenki z różnych gatunków muzycznych (m.in. rock, rap), których wspólnym mianownikiem będzie polskość. Mix piosenek odbywać się będzie w trybie live-act.

POKAZY SPRZĘTU I SŁUŻB MUNDUROWYCH na Wałach Chrobrego

11 listopada niezwykle widowiskowo będzie na Wałach Chrobrego. Na ulicy przed budynkiem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego od godz. 10:00 do 16:00 odbywać się będzie pokaz sprzętu wojskowego oraz innych służb mundurowych. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12 Pułku Ułanów Podolskich umożliwi odwiedzającym zapoznanie się z umundurowaniem i uzbrojeniem żołnierza polskiego z kilku okresów historycznych. Bardzo ciekawie zapowiada się też pokaz praktycznego wyszkolenia żołnierzy zorganizowany przez 12 Dywizję Zmechanizowaną w Szczecinie, który o godz. 13:30 rozpocznie się na dolnym tarasie Wałów Chrobrego. Ponadto, od godz. 13:00 w ul. Szczerbcowej będzie wydawana żołnierska grochówka.

ZWIEDZANIE URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

W piątek, 11 listopada, można się wybrać na wycieczkę po zabytkowym gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Budynek będzie otwarty dla zwiedzających (łącznie z wejściem na wieżę) w godzinach 11:00-16:00. W tym czasie na parterze, w Sali Rycerskiej zobaczyć będzie można również wystawę pt. „Szabla i siodło w historii kawalerii” zorganizowaną przez urząd wspólnie z klubem garnizonowym 12 Dywizji Zmechanizowanej. Zaplanowano także dwie prelekcje na temat wystawy: o godz. 11:30 i 13:00. Wstęp wolny.

STREFA GIER i KONKURSÓW w urzędzie wojewódzkim

Z kolei w salach nr 9 i 10 urzędu wojewódzkiego (również w godz. 11:00-16:00) na odwiedzających będzie czekała specjalna strefa edukacyjna „Fajnie jest być Polakiem”, przygotowana przez szczeciński oddział IPN. Wśród atrakcji m.in.: konkursy historyczne z nagrodami, kiermasz gier i komiksów, gry edukacyjne oraz wystawa „Symbole naszej historii”.

KONCERTY, WARSZTATY i GROCHÓWKA w Alei Kwiatowej

Atrakcje z okazji Święta Niepodległości zaplanowano również w Alei Kwiatowej. 11 listopada w godz. 12:00-16:00 odbędą się tam m.in.: spotkania z przedstawicielami Związku Piłsudczyków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, występy artystyczne zespołów Srebrzyści Akordeoniści i Roland Band, wspólne śpiewanie pieśni. Zaplanowano też konkursy dla całych rodzin, warsztaty artystyczne „Wykonujemy symbole narodowe” i wystawę Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej pt. „Twórcy Niepodległości”. Będzie można także spróbować wojskowej grochówki.

KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY w Zamku Książąt Pomorskich
11 listopada zaprasza także Zamek Książąt Pomorskich. O godz. 16:00 w sali ks. Bogusława X odbędzie się specjalny Koncert Niepodległościowy. Wystąpi Chór „Pax- Christi” z Sanktuarium NSPJ w Szczecinie przy współudziale Chóru „Kombatant”. W programie pieśni patriotyczne oraz muzyka klasyczna, m.in. W.A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Verdi'ego, Ch. Gounoda, G. F. Haendela. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

WIECZORNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Tego dnia odbędzie się również III Wieczorny Bieg Niepodległości. Uczestnicy biegu wystartują o godzinie 19:00 spod fontanny na Jasnych Błoniach. Najpierw wykonają rundę honorową pod platanami, a następnie pobiegną trasą „Wieczornego biegania w Szczecinie”, czyli spod fontanny do Arkonki. Bieg ma charakter spokojnego biegu towarzyskiego, organizatorzy zapewniają, że nikogo nie zostawią na trasie samego. Udział jest bezpłatny. Więcej tutaj

WSPÓLNE ŚPIEWANIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Także 11 listopada Rada Osiedla Pogodno zaprasza wszystkich mieszkańców Szczecina na plac im. Waleriana Pawłowskiego (scena przy ul. Brodzińskiego). O godz. 14:00 odbędzie się tam wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie zespołu Srebrzystych Akordeoinistów. Udział oczywiście bezpłatny. Po wspólnym śpiewaniu na wszystkich chętnych będzie czekać gorący poczęstunek.

WARSZTATY i GRA HISTORYCZNA w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego

Muzeum Narodowe w Szczecinie 11 listopada zaprasza do udziału w rodzinnych warsztatach, na których będzie można nie tylko przygotować kokardę narodową i flagę polską, ale także wziąć udział w konkursie na najciekawszy projekt monety. W gmachu muzeum na Wałach Chrobrego zaplanowano również grę historyczną „Droga do Wolności – Józef Piłsudski”. Jej uczestnicy będą przemieszczać się po wielkoformatowej planszy, a trasę wyznaczą stacje związane z najważniejszymi wydarzeniami poprzedzającymi odrodzenie się państwa polskiego.

DWA WERNISAŻE w Przełomach
Natomiast 11 listopada w Centrum Dialogu Przełomy odbędą się dwa wernisaże związane ze Świętem Niepodległości. Na wystawie „Śladami Marszałka i I Kadrowej” (wernisaż o godz. 10:30) zobaczymy zbiory Jerzego Rozpondka, takie jak archiwalne zdjęcia, widokówki, przedwojenne odznaczenia oraz pamiątkowe znaczki i przypinki, które powstały już po wojnie – nielegalnie w PRL-u i legalne w III RP. W gablotach umieszczone zostały także zbiory Bohdana Walknowskiego – kopia munduru legionisty oraz oryginalny karabin wyprodukowany w 1867 r., używany przez legionistów Piłsudskiego. Ekspozycji towarzyszyć będzie prezentacja archiwalnych fotografii wypożyczonych z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z kolei na wystawie „Legioniści” (wernisaż o 11:00) zostanie zaprezentowanych 20 kopii portretów legionistów autorstwa Wincentego Wodzinowskiego (zbiory Bohdana Walknowskiego). Dodatkową atrakcją tej ekspozycji będzie prasa drukarska wypożyczona z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, za pomocą której zwiedzający będą mogli sobie wydrukować portrety marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego dnia CDP będzie otwarte w godz. 10:00-14:00 i będzie je można zwiedzać bezpłatnie.

MORSKIE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Starej Rzeźni na Łasztowni

Stara Rzeźnia na Łasztowni zaprasza 11 listopada na morskie obchody Święta Niepodległości. Świętowanie rozpocznie się o godz. 11:00 od chóralnego odśpiewania "Hymnu do Bałtyku". Podczas wydarzenia prezentowane będą telewizyjne felietony autorstwa Miry Urbaniak, usłyszymy występy chórów czy prelekcje szczecińskich kapitanów. Ciekawie zapowiada się także konkurs na charakteryzację na Marszałka. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Harmonogram znajduje się tutaj

KONCERT W FILHARMONII TRANSMITOWANY W TVP2

Szczecińska filharmonia Święto Niepodległości uczci koncertem „Śpiewnik domowy” Stanisława Moniuszki. To jeden z największych polskich kompozytorów, tworzący „ku pokrzepieniu serc”. Całość będzie można usłyszeć w nowych aranżacjach, przygotowanych przez niezwykle utalentowanego polskiego pianistę jazzowego i kompozytora Nikolę Kołodziejczyka oraz zaproszonych gości: Mietka Szcześniaka, Agnieszki Kiepuszewskiej, Anny Gadt i Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Po raz pierwszy w historii instytucji koncert będzie transmitowany na żywo przez TVP2. Początek w piątek, 11 listopada, o godzinie 19:00. Bilety zostały wyprzedane.

WIĘCEJ KONCERTÓW

Ponadto w czwartek, 10 listopada, o 11:00 i 17:00 w Sali Koncertowej (była hala opery) uczniowie Gimnazjum nr 43 organizują musical „Drogi Polaków do Wolności”. Natomiast w południe odbędzie się Apel Pamięci przy Pomniku Niepodległości na Osiedlu Słonecznym zaplanowany przez Samorządową Radę Osiedla Słoneczne, 5. Pułk Inżynieryjny im. gen. dyw. Ignacego Prądzyńskiego i Szkołę Podstawową nr 37. Jeszcze tego samego dnia o 11:00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbędzie się Akademia z udziałem Piłsudczyków i uczniów organizowana we współpracy z Towarzystwem Oświatowym. Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończą się 13 listopada Koncertem Pieśni Patriotycznych w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wydarzenie zaplanowane jest na godzinę 12:00.

VI SZCZECIŃSKI MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada o godz. 13:00 z placu Orła Białego wyruszy VI Szczeciński Marsz Niepodległości organizowany przez Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo - Radykalny, Polski Szczecin oraz Stowarzyszenie KoLiber. Marsz poprzedzi o godz. 11:00 msza święta w katedrze św. Jakuba.