Aż 3 koncerty, 150 kg truskawkowego tortu, degustacja paprykarza szczecińskiego, darmowe zwiedzanie Muzeum Historii i warsztaty. Z okazji 70. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie przygotowano sporo atrakcji.

Tradycyjnie 5 lipca na Różance na mieszkańców Szczecina czekać będzie wielki tort. Poczęstunek rozpocznie się w samo południe. - W tym roku dla mieszkańców przygotowane zostaną dwa torty truskawkowe. Każdy z nich będzie ważył 75 kg – zapowiada Marta Kufel z biura prasowego Urzędu Miasta.

Zaplanowane są też koncerty, wystąpią zespół Animato, Szymon Orłowski w projekcie „Jutro będzie dobry dzień” oraz grupa Pomorzanie. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano dla nich gigantyczną malowankę oraz cyrkowo-teatralne zabawy z klaunami: plątanie balonów w śmieszne figury, puszczanie baniek mydlanych, malowanie buzi. Odbędą się także warsztaty ceramiczne oraz malowania talerzy i kubków w biało – niebieskie wzory ceramiki Stettiner Ware (Towary Szczecińskie). W programie również: prezentacja Szczecińskiej Strefy Kreatywnej, promocja książki „Kurier przy tym był. 70 lat historii polskiego Szczecina oczami dziennikarzy”, wystawa szczecińskiego oddziału IPN „Trzymamy straż nad Odrą”.

Darmowe zwiedzanie i degustacja wybornego paprykarza szczecińskiego

Na dwudniowe wspólne świętowanie 70-lecia polskiego Szczecina zaprasza też Muzeum Narodowe. Z tej okazji w sobotę i niedzielę, 4 i 5 lipca, wszystkie wystawy w Muzeum Historii Szczecina będzie można oglądać za darmo. Warto zwiedzić przede wszystkim wystawę „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” oraz kolejną edycję projektu „eMeNes_extra”, w ramach którego z muzealnego magazynu do sal wystawowych trafiły rysunki Adama Sieradzkiego, pokazujące ruiny Szczecina.

Dla dzieci przygotowano warsztaty pod hasłem „Dwugodzinny plan odbudowy szczecińskiej starówki” (sobota i niedziela w g. 10:00-12:00). W sobotę (g. 17:00) zaplanowano również promocję polsko-niemieckiej książki „Einst und Jetzt. Stettin / Dawniej i dziś. Szczecin” wydanej przez redakcję Märkische Oderzeintung z Frankfurtu nad Odrą we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Z kolei w niedzielę (g. 12:30) odbędzie się wykład Jerzego Grzelaka „Dlaczego 5 lipca?”.

W niedzielę sporo będzie się też działo na placu przed gmachem Muzeum Historii Szczecina, który ma być odświętnie udekorowany. W samo południe z okien Ratusza Staromiejskiego Olek Różanek wykona a capella utwór inspirowany hejnałem Szczecina, a publiczność zgromadzona na Rynku Siennym będzie mogła skosztować wybornego paprykarza szczecińskiego.

W sobotę i niedzielę w Muzeum Historii Szczecina odbędzie się też kiermasz książek.

Chopin i Majdaniec – dwa bezpłatne koncerty

5 lipca na bezpłatne koncerty z okazji urodzin Szczecina zapraszają też Zamek Książąt Pomorskich i Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie. Na zamkowym dziedzińcu zostaną zaprezentowane największe przeboje Heleny Majdaniec. Będzie można je usłyszeć w nowych i przewrotnych wersjach opracowanych przez zespół Petersky Club. Wystąpią m.in. Kasia Buja i Piotr Huegel. Koncert „Jutro będzie dobry dzień” rozpocznie się o godz. 16:00.

Natomiast w Filharmonii odbędzie się koncert pt. "Chopin na urodziny Szczecina" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie z udziałem uznanego, pochodzącego ze Szczecina pianisty Sławomira Wilka i stojącego u progu kariery stargardzianina Daniela Ziomko, pod dyrekcją Ewy Strusińskiej. Bezpłatne wejściówki na koncert można odebrać w kasie Filharmonii. Początek koncertu o g. 17:00.

Jeden dzień z życia miasta

Tydzień później (10 lipca), także z okazji 70-lecia polskiego Szczecina, odbędzie się premiera filmu „Susudata” realizowanego przez Stowarzyszenie Kamera. To opowieść o jednym dniu z życia miasta Szczecina, podzielona na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia. Jej twórcy przez "oko" kamery podglądają miasto od świtu do nocy. Rytm filmu odpowiada rytmowi miejskiej aktywności ludzi podczas pracy i odpoczynku. Film inspirowany dokumentalnym kinem awangardowym lat 20. i 30. XX wieku. Premiera będzie miała miejsce w Kinie Pionier, wstęp na zaproszenia.

Polską administrację ustanowiono w Szczecinie 5 lipca 1945 r. W tym roku mija dokładnie 70 lat od tego wydarzenia. Od kilku lat 5 lipca jest to również Dzień Pionierów Miasta Szczecina.