Uwielbiana przez szczecinian potańcówka, interaktywny spektakl i animacje dla dzieci, dwa plenerowe koncerty oraz premiera książki o słynnych chłopcach z kawiarni Sorrento. Ostatni weekend Różanego Ogrodu Sztuki zapowiada się niezwykle ciekawie.
Cykl wakacyjnych imprez w szczecińskim Ogrodzie Różanym dobiega już końca. W najbliższą sobotę i niedzielę, 26 i 27 sierpnia, zaplanowano ostatnie koncerty, spektakle, warsztaty i wieczorne pląsanie w rytm największych muzycznych przebojów.



Dużo atrakcji dla dzieci
Finałowa odsłona wakacyjnych atrakcji na Różance rozpocznie się w sobotę, 26 sierpnia, o godz. 11:00 od rodzinnych warsztatów twórczych. Na najmłodszych i ich opiekunów będą czekać m.in. warsztaty designu, podczas których zaprojektują zabawkę przytulankę, zajęcia origami oraz prezentacje dawnych instrumentów i dzieł muzycznych. W programie znalazł się również interaktywny spektakl pt. „Mały książę”. W sumie przygotowano aż trzy godziny zabawy!

Ferajna z kawiarni Sorrento

W samo południe (26 sierpnia) w Ogrodzie Różanym odbędzie się premiera książki „Ferajna z kawiarni Sorrento”, ostatniej części swoistej trylogii szczecińskiego big-beatu. Jej autorem jest muzyk i animator kulturalny Wojciech Rapa. Publikacja opowiada o środowisku młodzieży Szczecina lat 60., bywającej w popularnej wówczas kawiarni Sorrento (reaktywowanej w połowie tego roku). Z grona tego powstały pierwsze szczecińskie kariery i zespoły rock'n'rollowe.

– Bohaterowie mojej książki to chłopcy z Sorrento, którzy wieczorową porą regularnie przesiadywali w drewnianej, zabytkowej willi, znajdującej się na rogu ulic Wojska Polskiego i Mickiewicza – opowiada autor książki. – Młodzież z Sorrento czujnie zerkała w stronę Zachodu, była na czasie z modą, tańcem, no i oczywiście z rock and rollem, który przyjął u nas nazwę big-beat lub mocne uderzenie. Jednocześnie z ukosa patrzyła na swoich rówieśników biegających w białych koszulach i czerwonych krawatach, chwalących pod niebiosa ustrój komunistyczny. Ci młodzi, zdolni ludzie w niedalekiej przyszłości utworzyli bardzo popularne w Szczecinie zespoły mocnego uderzenia, o bardzo wymownych nazwach: Nieznani, Demony i Święci.

Książka Rapy lekkim i barwnym językiem opowiada o życiu chłopców z Sorrento. Towarzyszyła im muzyka, dziewczyny i zabawa, ale i nie brakowało też siniaków: – Kawiarnia z dnia na dzień zyskiwała sobie niezwykłą popularność wśród młodych mieszkańców Szczecina. Piękne dziewczyny tłumnie przybywały do lokalu, a w ogródku na terenie kawiarni miały miejsce bójki i małe zadymy. W latach 60. już niemal każdy słyszał o chłopakach z Sorrento. Gdy szli ulicami, zadawali szyku, zawsze bowiem byli nad wyraz eleganccy, a wokół siebie słyszeli szepty ludzi mówiących: To idą Sorrenciaki.

Dużym atutem książki są zdjęcia Zbigniewa Wróblewskiego, który w 1962 r. zrealizował sesję fotograficzną z udziałem ferajny z Sorrento. Stylowe fryzury, modne ciuchy i zawadiackie miny bohaterów tamtych czasów do dziś robią wrażenie.

Premierze książki towarzyszyć będzie koncert pod hasłem „Od Sorrento słońce płynie” w wykonaniu Wojciecha Rapy. W repertuarze znalazła się muzyka lat 60-tych oraz popularne utwory legend polskiej sceny muzycznej. Na różankowej scenie wystąpią także: Małgorzata Jarmoc (wokal), Janusz „Kanapa” Jędrzejewski (gitara), Maciej Golański (perkusja) oraz gościnnie Barbara Włodarczyk, Zbigniew Włodarczyk, Andrzej Szpak. Koncert rozpocznie się o godz. 12:00.


foto: Zbigniew Wróblewski

W dniu premiery, 26 sierpnia, książkę „Ferajna z kawiarni Sorrento”, jak i całą trylogię („Mocne uderzenie po szczecińsku” opowiadające o najważniejszych zespołach i postaciach tutejszego big-beatu oraz „Czerwono-Czarni. Prawdziwa historia” będące barwną monografią pionierów polskiego big-beatu) będzie można nabyć po niższej cenie.

Ostatnia potańcówka

Z kolei o godz. 17:00 wystartuje ostatnia w tym sezonie różankowa potańcówka. Do tańca zagra sam Ryszard Poznakowski, o którym w swojej książce Wojtek Rapa również wspomina. Goście usłyszą największe przeboje muzyka, m.in.: „Trzynastego”, „Mały Książę”, „Zabawa w Stylu Folk”, „Gdzie się podziały tamte prywatki”. Rytmiczną mieszankę przebojów zarówno z dawnych, jak i nowszych list przebojów przygotują także znani z wcześniejszych edycji potańcówek – dj'e Kasia i Tomek. Taneczna impreza potrwa do godz. 20:00.

Na zakończenie koncert polskich przebojów
Ostatniego dnia Różanego Ogrodu Sztuki, 27 sierpnia, na Różance odbędzie się koncert polskich przebojów. W programie znalazły się utwory z repertuaru legend polskiej muzyki, m.in. Maryli Rodowicz, Sławy Przybylskiej, Edyty Bartosiewicz, zespołów Varius Manx czy Lady Pank. Wystąpi trio w składzie: Aleksandra Szachniuk - śpiew, Krzysztof Sosonowski - śpiew i gitara, Waldemar Zieliński – gitara. Początek niedzielnego koncertu o 12:00.

Udział we wszystkich różankowych atrakcjach jest bezpłatny.