Tegoroczne świętowanie Dnia Dziecka potrwa cały weekend. Zebraliśmy ponad 20 pomysłów na to, gdzie się wybrać tego dnia.

Aleja kwiatowa i galeria TWORZĘ SIĘ w 13 muzach: tort i koncert Afrique Sogue

W niedzielę, 31 maja, galeria TWORZĘ SIĘ w 13 muzach świętuje swoje pierwsze urodziny, które łączy z obchodami Dnia Dziecka. W związku z tym zaprasza do galerii w niedzielę o godz. 12:00 na urodzinowy tort, a o godz. 13:00 na al. kwiatową, gdzie specjalnie dla młodych gości wystąpi zespół Afrique Sogue. Zaplanowano wspólne tańce przy afrykańskich rytmach, granie z muzykami na instrumentach i oczywiście tworzenie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Cukrowa 8: Kolejowy Dzień Dziecka

W ramach „Kolejowego Dnia Dziecka” w najbliższą sobotę (30 maja) w budynku Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Cukrowej 8 zostanie zaprezentowana wielka i niezwykle szczegółowa makieta kolejowa oraz miniaturowe modele kolejek. Będzie można zobaczyć pociągi z różnych epok i krajów, m.in. Polskich Kolei Państwowych i Deutsche Bundesbahn. Ponadto, na ponad 30-metrowej makiecie będzie można przyjrzeć się miniturowym drzewom, pasażerom, stacjom kolejowym, różnego rodzaju pojazdom, a nawet świecącym lampom. Chętni będą też mogli pokierować ruchem kolejowym na linii, która w rzeczywistości odpowiada ponad 5 km szlaku kolejowego. Kolejowy Dzień Dziecka odbędzie się w godz. 10:30 – 15:00 w budynku Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Cukrowej 8 w pomieszczeniu 919. Wstęp wolny.

Muzeum Techniki i Komunikacji: Motocyklowy Dzień Dziecka

Zachodniopomorscy motocykliści wraz ze Stowarzyszeniem "Motocykliści dla dzieci" oraz Muzeum Techniki i Komunikacji  zapraszają na Motocyklowy Dzień Dziecka. Impreza odbędzie się w niedzielę 31 maja, w godz. 11:00-15:00. W programie: malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie, występy iluzjonisty "Mr. Redi" i dziecięcych zespołów tanecznych, drobny poczęstunek dla dzieci w postaci waty cukrowej, lodów, pączków oraz słodyczy, konkursy, puszczanie baloników z helem do nieba. Imprezę odwiedzi również Szczecińska Liga Superbohaterów. Wstęp do Muzeum w niedzielę, 31 maja, dla dzieci do 18. roku życia będzie bezpłatny. Promocja nie obejmuje Eureki Ruchu. Program wydarzeń tutaj

Galeria Kaskada: balonowe show

W weekend poprzedzający Dzień Dziecka Galeria Kaskada zaprasza do obejrzenia wystawy balonowych postaci, m.in. Asterixa i Obelixa, Dinozaura T-Rex oraz piratów. Dodatkowo w sobotę i niedzielę zaplanowano sporo balonowych atrakcji. W programie: nauka samodzielnego robienia balonowych figurek (13:00 – 18:00 w sobotę i niedzielę), sesja fotograficzna na balonowym motocyklu Harley Davidson (13:00 – 18:00), balonowe zabawy z Mr. Jackiem (13:00 – 18:00) i show z olbrzymim balonem (g. 13:30 i 16:30). Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Galaxy: Angry Birds

W sobotę, 30 maja, Centrum Handlowe Galaxy zaprasza do siebie wszystkich fanów Angry Birds. Od 12:00 do 18:00 na Wystrzałowej Strzelnicy będzie można postrzelać ptakami z prawdziwej procy – a właściwie dwóch gigantycznych proc - a świnki, jak w prawdziwej grze, będą ustawione na klockach. Animatorzy zaproszą także dzieci do gry w wielka grę planszową Angry Birds – zwycięzcy otrzymają oczywiście gadżety inspirowane Angry Birds. Kluczem do wygranej jest szybkość, ale i precyzja w wykonaniu poszczególnych zadań specjalnych. Wstęp wolny.

Empik w Kaskadzie: przedstawienia teatralne, podchody i gry planszowe

Dzień Dziecka w Empiku w Kaskadzie rozpocznie się w piątek, 29 maja, o 11:00 przedstawieniem „Malinowe Marzenia”, następnie będzie można grać w gry planszowe. Impreza zakończy się o godzinie 13.00. W sobotę, 30 maja, w g. 11:00 – 13:00 na najmłodszych będzie czekać przygoda z „Teatrem Współczesnym”. Dzieci wraz z aktorami wezmą udział w przedstawieniu, a także sprawdzą swoje zdolności aktorskie podczas profesjonalnych warsztatów. W niedzielę, 31 maja, w g. 11:00 – 13:00 Empik zaprasza najmłodszych do świata książki. Dzieci zagrają w podchody, szarady i gry planszowe. Udział bezpłatny.

Cafe 22: występy Klauna Dziczka z pomocnikiem Cukiereczkiem

W poniedziałek, 1 czerwca, w godz. 16:00 – 19:00 Cafe 22 na 22. piętrze biurowca Pazim odwiedzi klaun Dziczek z pomocnikiem Cukiereczkiem. W programie: czarodziejskie balonowe stwory, nauka żonglowania piłeczkami, malowanie twarzy, kręcenie talerzyków na patykach, kolorowanie, rysowanie oraz słodkie upominki. Kulminacją programu będzie spektakl mrożący krew w żyłach - połykanie balona! 

Trafostacja Sztuki: warsztaty „Traf lokalnie”

Trafostacja Sztuki zaprasza na warsztaty „Traf lokalnie”, organizowane na podstawie książki "Mam prawo i nie zawaham się go użyć" autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąka. Zajęcia odbędą się w sobotę, 30 maja, w godz. 10:00-12:00. Projekt ma na celu uświadomienie najmłodszym ich praw poprzez zabawę i opowiadanie o… czerwonym kapturku. Ile wilk złamał praw i jaka czeka go za to kara? Młodzież pomoże dzieciom w zrozumieniu, że mogą powiedzieć „nie” i nie bać się głośno protestować, kiedy ich prawa są łamane. Zajęcia są bezpłatne, nie obowiązują zapisy.

Domek Grabarza i nabrzeże: zwiedzanie promu, rejs statkiem i postaci ze skandynawskich bajek 

Piąta edycja Nordic Cross Point, czyli spotkania ze Skandynawią w Szczecinie odbędzie się 29 i 30 maja, w miejscach najlepiej ukazujących związki Pomorza Zachodniego, Szczecina i Skandynawii - nad wodą, na pokładzie statku i w zabytkowym, drewnianym domku. Będzie można zwiedzić cumujący przy Wałach Chrobrego 200-metrowy prom Wolin (sobota, g. 10:00-18:00), wybrać się w rejs po Odrze razem z bohaterami skandynawskich bajek (sobota, g. 18:30), wpaść do Domku Grabarza na dopp i kopp, naukę języka szwedzkiego, kino i twórcze warsztaty. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program tutaj

Różanka: klauni, szczudlarze, warsztaty origami

W sobotę, 30 maja, w Ogrodzie Różanym zostanie zainaugurowany cykl spotkań Różanka Dzieciom. W godz. 11:00 – 13:00 odbędą się warsztaty plastyczne (batiku) oraz prezentacje prac i plener malarski przygotowany przez pedagogów i uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie. Zaplanowano również warsztaty origami, podczas których będzie można nauczyć się jak ze zwykłych kartek zrobić miniaturowe dzieła sztuki. Z kolei w godz. 13:00 – 14:00 bajkowe animacje poprowadzą szczudlarze, klauni oraz przesympatyczne labradory Aurora i Buba. W programie: gigantyczna malowanka, zabawy cyrkowe, kręcenie balonów, gigantyczne bańki, interaktywna czytanka: Kituś Burczysko oraz fragemnty spektaklu „Stukoszelest” Malinowych Marzeń. Udział bezpłatny.

Łasztownia: pchli targ

W niedzielę, 31 maja, w przeddzień dnia dziecka, hol w CKE Stara Rzeźnia zamieni się w pchli targ. Wydarzenie jest świetną okazją, żeby pozbyć się tego, co niepotrzebne i zaopatrzyć w to, co cieszy w prosty sposób. Pchli targ odbędzie się w godz. 12:00-18:00. Udział bezpłatny.

Zamek Książąt Pomorskich: kiermasze i koncerty

W najbliższy weekend zaplanowano także XIX Dni Kultury Ukraińskiej. Od piątku do niedzieli na dziedzińcu Zamku będą odbywały się warsztaty i kiermasze rękodzieła artystycznego, a popołudniami koncerty folkowych zespołów. Wstęp bezpłatny. Szczegółowy harmonogram tutaj

Stołczyńska 163: festyn ze zjeżdżalnią, trampoliną, lodami i malowaniem twarzy

Dom Kultury Klub Skolwin z okazji Dnia Dziecka zaprasza najmłodszych na festyn. Początek zabawy o godz. 15:30 w sobotę, 30 maja. W programie m.in.: występy muzyczne, gry, zabawy, konkursy, pokazy sztuk walki, plac zabaw z trampoliną i zjeżdżalnią oraz lody dla wszystkich dzieci. Wstęp jest wolny.

Opera na Zamku: premiera Alicji w Krainie Czarów

W sobotę, 30 maja, w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się prapremiera baletu „Alicja w Krainie Czarów” opartego na motywach powieści Lewisa Carolla "Alicja w Krainie Czarów" i "Po drugiej stronie lustra" oraz inspirowanego filmem Tima Burtona "Alice in Wonderland". Będzie to pierwsza od dawna premiera baletu na pełną orkiestrę symfoniczną w naszym kraju. Muzykę napisał młody polski kompozytor Przemysław Zych. Autorem choreografii jest choreograf i solista Baletu Narodowego Jacek Tyski. Bilety na sobotnią premierę o godz. 17:00 kosztują 25 – 40 zł, na niedzielę (g. 17:00) i poniedziałek (g. 11:00 i 17:30) – 15 – 29 zł.

FiKa: wspólne czytanie „Dzieci z Bullerbyn”

Z okazji Dnia Dziecka kluboksięgarnia FiKa wraz z wydawnictwem „Nasza Księgarnia” zaprasza w niedzielę (31 maja) o godz. 11:00 do wspólnego czytania „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. W tej książce, która podbiła cały świat, każdy najzwyczajniejszy dzień sześciorga dzieci z małej szwedzkiej wioski przedstawiony jest jak najciekawsza przygoda. Łowienie raków i chodzenie do szkoły, pielenie rzepy i Gwiazdka – wszystko staje się okazją do zabawy i umocnienia przyjaźni. Dla dzieci od lat 3. Wstęp wolny.

Łukasińskiego 33: dzień otwarty w Koszarach Bałtyckich

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni zaprasza na Dzień Otwarty Koszar Bałtyckich, podczas którego będzie można zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego z m.in. pojazdem opancerzonym Rosomakiem, czołgiem Leopardem, niemieckimi śmigłowcami, dowiedzieć się jak wygląda praca żołnierza, posłuchać orkiestr wojskowych oraz skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki z chlebem wypiekanym w polowej piekarni. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw z dmuchanymi zamkami oraz zabawy z animatorami. Dzień otwarty koszar odbędzie się w sobotę, 30 maja, w godzinach 10:00 – 18:00 przy ul. Łukasińskiego 33.

Pleciuga: premiera spektaklu i zwiedzanie teatru

Teatr Lalek Pleciuga z okazji Dnia Dziecka przygotował nowe przedstawienie „Tymoteusz i Psiuńcio”, którego premiera odbędzie się w sobotę, 30 maja, a pojedyncze bilety dostępne są na spektakl w niedzielę, 31 maja, o godz. 11:00. Poza tym w niedzielę po teatrze i niedostępnych dla widzów zakamarkach będą oprowadzać najmłodszych pracownicy teatru. Niestety wejściówki na zwiedzanie już zostały rozdane.

Jasne Błonia: Piknik Pasji

W niedzielę, 31 maja, warto też zabrać dzieci na Wielki Piknik Pasji, czyli XIV Spotkanie Organizacji Pozarządowych "Pod platanami". Wydarzenie odbędzie się na Jasnych Błoniach w godzinach 10:00-18:00. W programie m.in. gra miejska "Platany zagrożone", występy sceniczne, atrakcje ponad 100 wystawców - organizacji pozarządowych, konkurs gry w "Mega - koszykówkę", puszczanie baniek mydlanych, malowanie twarzy i warsztaty kreatywności.

Dodatkowo w ramach wydarzenia przewidziano liczne aktywności przygotowane przez Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. W programie m. in. deski trickboardowe, sporty walki, ergometry wioślarskie, trenażery rowerowe i pływackie, trampolina, wyścigi w workach, ścianka wspinaczkowa, pokazy ratownictwa medycznego, podstawy survivalu czy pokazy cyrkowo-akrobatyczne.

Również w niedzielę na Jasnych Błoniach w godz. 11:00-14:00 odbędzie się akcja „Pokaż się na Baltic Tall Ships Regatta”, czyli wspólne rysowanie portretów. Powstałe tego dnia dzieła znajdą się na banerze, który zdobić będzie teren finału regat bałtyckich Baltic Tall Ships Regatta.

Arkonka: otwarcie lokalu Szyszka Bistro&Cafe połączone z atrakcjami Dnia Dziecka 

Kompleks gastronomiczny na Arkonce podzielony został na dwie części. W pierwszej, tej od strony alei Spacerowej, znalazła się „Szyszka Bistro&Cafe”, której otwarcie zaplanowano na sobotę, 30 maja. Będzie ono połączone z Dniem Dziecka, dlatego nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych - konkursów z nagrodami, zabaw z klaunami, tańców dla dzieci, darmowych lodów i waty cukrowej. Wszystko w oprawie muzycznej prowadzonej przez DJ Plamę.

Sklepy sieci Castorama: Majsterkowy Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka w sklepach sieci Castorama najmłodsi będą mogli m.in. wziąć udział w grach edukacyjnych, warsztatach oraz w konkursie, w którym główną nagrodą będzie 3-dniowy wyjazd do LEGOLANDU. Najmłodsi goście będą też tworzyć oryginalną dekorację. Z pojedynczych drzew, które narysują, powstanie las. Zostanie on następnie wywieszony w sklepie. Dzieci będą mogły również własnoręcznie sadzić rośliny oraz poznać podstawy majsterkowania w drewnie - zmierzą się z takimi wyzwaniami jak wbijanie gwoździ, wkręcanie, wiercenie i szlifowanie. Dzień Dziecka w sklepach sieci Castorama odbędzie się w sobotę, 30 maja, w godz. 10:00 – 17:00. Udział bezpłatny.

Świętoborzyców 40: Ogólnopolski Turniej Tańca Freestyle

W sobotę, 30 maja, w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 35 w Szczecinie, przy ul. Świętoborzyców 40, odbędzie się Pierwszy Ogólnopolski Turniej Tańca Freestyle Szczecin Cup. Zawody zostaną rozegrane w kilku stylach disco dance, hip hop, street dance show, jazz i modern w wielu kategoriach wiekowych: do lat 11, 12-15 lat , +16 lat oraz wśród tzw. tancerzy dorosłych – czyli kategoria + 31 lat, która ostatnio cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wystąpią solo, w duetach, jak również w miniformacjach i formacjach. Początek turnieju o 09:00, zakończenie o 21:00. Bilety wstępu dla dzieci 5 zł, dla dorosłych 10 zł. Szczegóły tutaj

Teatr Letni: przejażdżki ciuchcią i pływanie łódkami po Rusałce

W poniedziałek, 1 czerwca, w Teatrze Letnim odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody dziecięcej Brzdąc. Imprezie towarzyszyć będą występy artystyczne, wystawy i prezentacje, zabawki dmuchane, przejażdżki ciuchcią, przejażdżki konne, przejażdżki samochodzikami elektrycznymi, pływanie łódkami po Rusałce. Początek o godz. 15:30, koniec planowany na godz. 19:30. Wstęp wolny.

Trafostacja Sztuki: kosmiczne warsztaty

W poniedziałek, 1 czerwca, na wspólne świętowanie Dnia Dziecka zaprasza Trafostacja Sztuki. Zaplanowano tam interaktywną animację w formie projekcji, która będzie tworzona cały czas przez oglądających. Dzieci będą mogły stworzyć ruszające się planety – odzwierciedlenie ich marzeń, pragnień i fantazji. Podstawą animacji są rysunki tworzone przez dzieci na tabletach. W ten sposób stają się one autorami żywych obrazków, które dzięki specjalnej aplikacji nabierają kształtu planet i poruszają się wokół sali. Uczestnicy, którzy nie zdecydują się rysować, także mają możliwość wpływu na ostateczny wygląd wystawy – poruszając się w przestrzeni projekcyjnej stają się "magnesami" dla wyświetlanych prac. Kinecty reagują na ich ruch i dzięki temu planety zaczynają się poruszać. Tworzyć kosmos w Trafo zaczną 1 czerwca o godz. 11:00. Ceny biletów: dla grup szkolnych – 5 zł/os, dla osób indywidualnych – 10 zł/os. 

Filharmonia: pierwszy szczeciński thriller symfoniczny

W poniedziałek, 1 czerwca, odbędzie się długo oczekiwana premiera komiksu Bon - Ton, czyli pierwszego szczecińskiego thrillera symfonicznego.... Z tej okazji biały gmach szczecińskiej Filharmonii wypełni się dziećmi, które wezmą udział w grze na orientację w zakamarkach białego gmachu, oraz zostaną poddane licznym torturom plastycznym, muzycznym i słowotwórczym... O godz. 10:00 Filharmonię odwiedzą uczniowie starszych klas szkół podstawowych (IV-VI), którzy, podzieleni na grupy, będą musieli sprostać wyzwaniu gry na orientację w przestrzeniach białego gmachu i licznym zadaniom słowotwórczym. O godz. 18:00 na premierę komiksu i spotkanie z jego twórcami Filharmonia zaprasza rodziców z dziećmi powyżej 6. roku życia. Bezpłatne wejściówki na to spotkanie są do odbioru w kasie Filharmonii. 1 czerwca komiks będzie można kupić w promocyjnej cenie 15 zł, normalna cena wynosi 25 zł.