Będzie można zwiedzić odrestaurowany niedawno gmach Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, tajemnicze sale w urzędzie wojewódzkim oraz budynek Starej Rzeźni. Odbędzie się też wycieczka z przewodnikiem po Wzgórzu Ackermanna i Cmentarzu Centralnym. Chętni poznają tajemnice dawnych mieszkańców Podzamcza oraz historie znanych szczecińskich Żydów. Wszystko bezpłatnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

Przez cały wrzesień w Szczecinie będą się odbywały ciekawe spotkania, wykłady i wycieczki z przewodnikami. Wszystko w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone”, co ma zwrócić uwagę na dobra pozostawione potomnym przez poprzednie pokolenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część obowiązują wcześniejsze zapisy.

Na początku zaprasza do siebie Archiwum Państwowe. 8 września (wtorek) podczas wykładu dr Janiny Kosman będzie można zapoznać się z ocalonymi skarbami Biblioteki Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza (Gesellschaft für Pommersche Geschichte und Alterthumskunde in Stettin). Spotkanie rozpocznie się o g. 14:00. Wstęp jest wolny.

Dzień później (9 września), Barbara Lupa, konserwator papieru i skóry opowie jak dbać o domowe archiwum i przybliży zasady zabezpieczania i konserwacji, np. dokumentów. Wykład również odbędzie się o godz. 14:00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Szczecinie przy ul. św. Wojciecha 13. Wstęp wolny.

O tajemnicach dawnych mieszkańców Podzamcza

W środę, 16 września, znana już uczestnikom EDD dr Anna Kowalska opowie o dziedzictwie archeologicznym szczecińskiego Podzamcza, tajemnicach życia jego mieszkańców przed wiekami, zachowanych materialnych świadectwach ich kultury duchowej i prozy życia codziennego. Spotkanie zaplanowano o godz. 17:00 w Biurze Dokumentacji Zabytków przy ul. Teofila Starzyńskiego 3-4. Wstęp również wolny.

Historie znanych szczecińskich Żydów

W ramach EDD 2015 w Szczecinie będzie można też posłuchać opowieści o znanych szczecińskich Żydach i miejscach ich spoczynku. Spotkanie „Byli wśród nas” odbędzie się 17 września na Cmentarzu Centralnym. Zbiórka o godz. 16:00 przy III bramie. Wstęp wolny.

Dzień otwarty w Starej Rzeźni

W sobotę, 19 września, zaplanowano Dzień Otwartego Zabytku, w ramach którego będzie można zwiedzić odrestaurowany budynek Starej Rzeźni, podczas spaceru z przewodnikiem poznać historię wyspy Łasztownia oraz obejrzeć filmy dokumentujące rewitalizację budynku, a także działania Fundacji Moja Łasztownia i Centrum Kultury Euroregionu. Liczba uczestników jest ograniczona. Na wydarzenie można się zapisywać do 8 września w godz. 08:00-14:00 pod nr tel. 503-814-946.

Zwiedzanie Wzgórza Ackermanna

Dzień później (20 września) Biuro Dokumentacji Zabytków organizuje wycieczkę po Wzgórzu Ackermanna (okolice ul. Ludwika Waryńskiego). Chętnych oprowadzi Maciej Słomiński. Zbiórka zainteresowanych o godz. 10:00 przy dawnym Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Adama Mickiewicza 69. Wstęp wolny.

Aż pięć wycieczek po ZUW

Gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie będzie można zwiedzać od 21 do 25 września (poniedziałek – piątek). Podczas wycieczki z przewodnikiem zwiedzający zobaczą widok z Wieży Meteorologicznej oraz wejdą do wnętrza tajemniczej Sali Maszkaronów. Grupy zejdą także do podziemi budynku, w których znajdują się m.in. schrony z czasów zimnej wojny. Przejdą również niedawno poszerzoną trasą wycieczkową i zobaczą efekty zakończonej rewitalizacji budynku. Każdego dnia wycieczki będą startowały o 13:00. Potrwają około 2 godzin. Liczba miejsc jest ograniczona, o uczestnictwie zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisać się będzie można 17 września (czwartek) w godz. 07:30 – 15:30 pod numerem tel. 91-43-03-579. Przy zapisach należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu każdej zgłaszanej osoby. Osoby niepełnoletnie mogą zwiedzać urząd wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.

Zwiedzanie gmachu komendy i spacer z przewodnikiem po Cmentarzu Centralnym

Bardzo ciekawie zapowiada się sobota, 26 września, kiedy to będzie można zwiedzić odrestaurowany w ostatnich miesiącach gmach Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Uczestnicy wycieczki poznają historię obiektu oraz przede wszystkim obejrzą efekty przeprowadzonych prac remontowo-konserwatorskich, szczególnie w holu wejścia głównego, Sali Tradycji na I piętrze i na dziedzińcu głównym. Po remoncie budynek odzyskał dawny wygląd i charakter, odsłonięto w nim elementy historycznego wystroju wnętrz. W tym przypadku liczba uczestników także jest ograniczona. Obowiązują zapisy w dniach 14–18 września w godzinach 09:00-11:00 pod numerem tel. 508-193-730. Wycieczka rozpocznie się o godz. 10:00.

Tego samego dnia Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego zaprasza na spacer zupełnie nową trasą, na której znajdą się m.in. dawny cmentarz wojskowy z Krzyżem Żelaznym, kwatera jeńców belgijskich i polskich oraz groby poległych podczas dramatycznych wydarzeń Grudnia 1970, a także figura św. Jerzego, odrestaurowany kilka lat temu pomnik żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Zbiórka o godz. 11:00 przy II bramie Cmentarza Centralnego. Wstęp wolny.

Mistrzowie rzemiosła ze Szczecina

Również w sobotę, 26 września, w Muzeum Techniki i Komunikacji odbędzie się wykład o ginących zawodach i rzemieślnikach, których coraz trudniej spotkać. Wykład będzie połączony ze zwiedzaniem niedawno otwartej w Zajezdni Sztuki wystawy portretów mistrzów rzemieślniczych, działających na terenie Szczecina. Na wystawie można zobaczyć m.in. warsztat szewski z pełnym wyposażeniem czy narzędzia kowalskie. Wstęp wolny. Początek o godz. 16:30.

O XIX-wiecznych szkołach wiejskich

Ciekawych wykładów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 w Szczecinie będzie dużo więcej. 29 września (wtorek) Sylwia Wesołowska opowie w Książnicy Pomorskiej o XIX-wiecznych szkołach wiejskich na Pomorzu. Wykład „Szkoła bez karności jest jak młyn bez wody...” rozpocznie się o 16:00. Wstęp wolny. Dzień później (30 września), Główny Konserwator Muzeum Narodowego w Szczecinie przedstawi „krótki poradnik właściciela obiektów sztuki”. Wykład z prezentacją odbędzie się w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3 o godz. 17:00.

Rozpoznasz osoby z fotografii?

W Muzeum Historii Szczecina, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, przez cały wrzesień będą prezentowane archiwalne fotografie, które zostały przekazane Muzeum, ale bez pełnych opisów. W przypadku części z nich znane są informacje na temat czasu i miejsca ich wykonania, brakuje natomiast wiedzy na temat osób, które przedstawiają. Prezentacja owych zdjęć ma pomóc w rozpoznaniu anonimowych postaci, które się na nich znajdują i tym samym ocalić od zapomnienia zarówno osoby, jak i ich historie.

Szczegółowy program Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 w Szczecinie oraz innych miejscowościach województwa dostępny tutaj