Dzisiaj została uruchomiona wersja testowa serwisu z hasłami o Szczecinie. Internetowa Encyklopedia Szczecina powstała w oparciu o 6 letnie doświadczenie twórców portalu sedina.pl, jednak do jej współtworzenia mogą przyłączyć się wszyscy mieszkańcy miasta.

Prace nad serwisem rozpoczęły się w lipcu 2010 roku a jego działanie i praca użytkowników były, aż do uruchomienia, obiektem wnikliwej analizy. Jest to pewnego rodzaju „Wikipedia o Szczecinie”, którą wspólnie będą kreować sami mieszkańcy.- Postanowiliśmy połączyć możliwości i otwartą formułę jaką daje Wikipedia z wiedzą zawartą w ogólnodostępnych źródłach zarówno wirtualnych jak i rzeczywistych.Każdy użytkownik będzie miał możliwość wprowadzić, uzupełnić czy zmienić informacje dzieląc się swoją wiedzą z innymi- informuje Arkadiusz Bis, jeden ze współtwórców serwisu.

Dzięki publikacji materiałów w oparciu licencje CC-BY-SA 3.0, publikowane materiały będą posiadały jasny status prawny umożliwiający ich dalsze darmowe wykorzystywanie. Serwis nie będzie również zawierał reklam.

Głównym powodem, dla którego powstała szczecińska encyklopedia jest uporządkowanie informacji o Szczecinie, a także wyjście naprzeciw wciąż rosnącym wymaganiom internautów.

- Bazując na dotychczasowej pracy pragniemy stworzyć profesjonalny, otwarty serwis encyklopedyczny prezentujący w uporządkowany i nowoczesny sposób wiedzę związaną ze Szczecinem- mówi Argadiusz Bis, - Widzimy też, że mimo iż najpopularniejszy serwis encyklopedyczny Wikipedia zawiera wiele ważnych szczecińskich haseł, które warto rozwinąć a nie wszystkie hasła uda się tam zmieścić. Zdarza się też, że niektóre hasła opracowane są bardzo skrótowo- dodaje.

Obecnie na Internetowej Encyklopedii Szczecina znajdziemy około 2000 haseł polskich, blisko 1000 haseł niemieckich oraz hasła przekierowujące. Łącznie jest ich ponad 3000 (docelowo ma być nawet 10tys.). Na razie na IES znajdziemy przede wszystkim informacje dotyczące kartografii miasta: ulice, place, ronda, wyspy, stacje kolejowe, rzeki itp. Serwis będzie stopniowo rozbudowywany m.in. o historię i szczecińskie postacie.