Port Lotniczy Szczecin-Goleniów jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Polsce – czytamy w komunikacie prasowym podszczecińskiego lotniska. W trzech kwartałach 2017 roku obsłużono tu blisko pół miliona pasażerów. To wzrost o ponad 22% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.
Rekordowy okazał się nie tylko okres trzech ostatnich kwartałów, kiedy to łącznie z lotniska skorzystało 436 803 pasażerów, ale również sam wrzesień. W minionym miesiącu przez port przewinęło się 54 709 pasażerów. To o ponad jedną czwartą lepszy wynik niż w tym samym czasie w roku 2016.

Jak zauważa Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, na tak dobre wyniki złożyło się kilka czynników.

- Rekordy popularności bije połączenie do Warszawy, gdzie dzięki coraz większej różnorodności połączeń oferowanych przez PLL LOT, liczba pasażerów tranzytowych zwiększyła się o ponad 120%. Codzienne połączenie do Warszawy oferuje również Ryanair, a linia linia lotnicza Wizz Air dostrzegając rosnący potencjał na trasach do Bergen, Stavanger oraz Oslo Torp, do ich obsługi przeznaczyła 230-miejscowego Airbusa A-321 – wylicza rzecznik, dodając: - Szczecin, jak i całe województwo zachodniopomorskie coraz częściej stają się miejscem krótkich, 3-4-dniowych wypadów turystycznych, co przekłada się na fakt, iż linie lotnicze Norwegian notują poziom wypełnienia miejsc znacznie przekraczający 90%, z czego ponad połowę pasażerów stanowią turyści z Norwegii.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zagraniczne czartery turystyczne. - Mieszkańcy naszego regionu chętne korzystają z wypoczynku na Krecie, Korfu, w Albanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie czy Czarnogórze – mówi Domagalski.

Ma być jeszcze lepiej
Władze lotniska szacują, że rok 2017 będzie najlepszy historii. W całym 2017 podszczeciński port lotniczy powinien obsłużyć około 585 tys. pasażerów, poprawiając wynik z 2016 roku o ponad jedną czwartą.

- Również rok 2018 napawa optymizmem i pozwala przypuszczać, iż w przyszłym roku obsłużonych zostanie około 700 tys. pasażerów – zaznacza rzecznik lotniska.

Ma się tak stać m.in. za sprawą uruchamianego od marca przyszłego roku połączenia do Edynburga oraz nowych kierunków czarterów turystycznych: Rodos i Zakynthos z Itaką oraz Antalya z biurem podróży Wezyr. Ponadto, linie Wizz Air planują o połowę zwiększyć częstotliwości lotów do Oslo Torp. Większą liczbę turystów wykorzystujących samolot jako środek transportu, do naszego regionu mają również przyciągać inwestycje branży hotelarskiej (cztero- i pięcio-gwiazdkowe hotele), realizowane w pasie nadmorskim.