Już w najbliższą sobotę odbędzie się dziewiąta edycja Nocy Muzeów. Do międzynarodowej akcji ponownie włączają się szczecińskie instytucje.

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. W 2001 roku była to już ogólnoeuropejska impreza, a w 2003 r. do organizacji przystąpiły także pierwsze, polskie miasta. Dziś Noc Muzeów to ok. 120 miast w różnych krajach Europy. Także Szczecin będzie bezsenny w tę noc, ale czy właściwie warto wyjść nocą z domu?

Sybilla 2012 na Noc Muzeów?

Głównym organizatorem szczecińskiej Nocy Muzeów jest Muzeum Narodowe, które po raz siódmy bierze udział w tej ogólnoeuropejskiej imprezie. W tym roku do ENM przystąpiło już ponad 35 instytucji, przygotowana jest prezentacja ofert w 23 przestrzeniach wystawienniczych.

Dodatkowe napięcie buduje oczekiwanie na ogłoszenie wyników Sybilli 2012 – już dziś dowiemy się czy w Szczecinie będzie można w trakcie ENM zobaczyć najciekawszą ekspozycję historyczną. Wśród czterech tegorocznych nominacji znalazła się szczecińska wystawa „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”.

Daj zeta

W trakcie Nocy Muzeów w czterech gmachach Muzeum Narodowego zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna pod hasłem „Most Łączy”. Organizatorzy uzbierane fundusze przeznaczą na sprowadzenie do Szczecina obrazu Ludwiga Augusta Mosta. Prezentacja pożądanego dzieła odbędzie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Inicjatywa jest niepowtarzalną okazją do tego, by wszyscy mieszkańcy naszego miasta mieli okazję stać się fundatorami sztuki.

Cztery spojrzenia na Szczecin

Noc Muzeów to nie tylko poznawanie sztuki. W tym roku w ramach tego wydarzenia w Szczecinie będzie można wejść na cztery wieże widokowe i obejrzeć nasze miasto z góry. Dla zwiedzających będzie dostępna wieża widokowa Gmachu Głównego Muzeum Narodowego – tam także udostępniona będzie wystawa „Astronomiczna Eureka”. Wieża będzie czynna w godzinach 16 – 22. Bezpłatne wejście dla pierwszych 50 gości będzie udostępnione na wieży Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, na szczyt będzie można wejść do godziny 23. Dla zwiedzających zostanie udostępniona także wieża na Zamku i w Cafe 22 .

Zamek się nie poddaje!

Na zwiedzających – mimo trwającego remontu – będzie czekał także Zamek Książąt Pomorskich. A tam oprócz widoku z wieży będziemy mogli m.in. zobaczyć Celę Czarownic, Gabinet Lubinusa i komnatę księcia Jerzego I. Oprócz tego, dla uczestników sobotniej imprezy udostępnione będą wystawy czasowe m.in. pt. „Kobieta na wojnie” i „Pralnia. Plakaty z Akademii Sztuki i Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych”. Dla tych, którzy zdecydują się odwiedzić Zamek w tę wyjątkową noc otwarte także będą zamkowe podziemia, a w kinie Zamek odbędą się różnotematyczne wykłady.

Nogami w stronę wybuchu

Spać nie będzie także IPN, do którego będziemy mogli wejść na wydarzenie pt. „Zimna wojna - nogami w stronę wybuchu”. Będzie to impreza edukacyjna w ramach, której odbędą się wykłady, okolicznościowa publikacja, ekspozycja przedmiotów służących obronie cywilnej z epoki PRL, prezentacja polityki ówczesnych władz oraz wariantów ratowania życia ludzkiego według ówczesnych zasad. Przedstawione zostaną również współczesne postrzeganie kwestii ratownictwa oraz oceny zagrożeń.

Jak co roku zapewniamy ciekawą problematykę i świetną zabawę. Tylko u nas będzie można zobaczyć wozy straży pożarnej, m.in. wóz ratownictwa chemicznego. Przymierzyć oryginalne stroje L-2 i OP-1. Sprawdzić poziom skażenia. Profilaktycznie zażyć płyn Lugola. Sfotografować się z Władysławem Gomułką czy Nikitą Chruszczowem. Wybrańcy rozsmakują się w Sucharach Bieszczadzkich. Jak co roku zaprezentujemy wybrane akta z zasobu Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia – zachęcają organizatorzy.

Pierwszy wykład zaplanowany na Noc Muzeów zostanie wygłoszony przez Pawła Miedzińskiego pt. Nuklearna Zimna Wojna - geneza, przebieg, konsekwencje – wykład rozpocznie się o 19. Następny, dwie godziny później, będzie przedstawiony przez Katarzynę Rembacką . Będzie to prezentacja pt. „Wykupywanie towarów spożywczych trwa” czyli rzecz o reakcjach społeczeństwa polskiego na kryzys kubański na przykładzie województwa szczecińskiego.

Nocna biblioteka

Noc Muzeów to nie tylko muzea, ale wszystkie instytucje, które chcą zaprezentować uczestnikom sztukę różnego rodzaju. W sobotę także będzie można odwiedzić Książnicę Pomorską. Po raz drugi szczecińska biblioteka otwiera się na noc dla fanów nocnego maratonu. Tegoroczna Noc Muzeów w Książnicy odbędzie się pod hasłem: Noc sensacji w bibliotece.W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć pracownię Konserwacji i Oprawy zbiorów. Będą sensacje w regionu i pomorskie legendy z dreszczykiem. Nie zabraknie muzycznego akcentu i mikrofilmów – tym razem bez szpiega.

Sztuka abstrakcyjna

Na Noc Muzeów swój udział również zaplanowały galerie. Soraya jeszcze za dnia, bo już o 15, a następnie także o 20, zaprezentuje Annę Wysocką. Artystka jest pracownikiem wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Swoje dzieła tworzy wykorzystując stal oraz elementy gotowe. Galeria także zaprezentuje zbiory własne, w których znajduje się kolekcja XIX-wiecznego malarstwa.

Do akcji przyłączyła się również Open Gallery, która dla zwiedzających przygotowała „Strefę wolnej wyobraźni”, w której zostaną zaprezentowane dzieła Marka Grabowskiego, Tomasza Lubaszki, Ryszarda Miłka i Katarzyny Zwolińskiej. Malarstwo abstrakcyjne będzie można podziwiać od godziny 18 do 23.

Zabawnie i muzycznie

W Noc Muzeów oczywiście nie zabraknie Muzeum Techniki i Komunikacji, które będzie czynne od 16 do 24. Oprócz zwiedzania zabytków motoryzacji, pracownicy muzeum przygotowali wiele atrakcji. Będą zajęcia plastyczne i wielka klatka do gry w piłkę nożną. W muzeum również zostaną zaprezentowane prace nadesłane na międzyszkolny konkurs „Eko - zabawa”. W Muzeum Techniki i Komunikacji odbędzie się koncert i stand-up przygotowany przez „Made in Szczecin”. Będzie zabawnie i głośno – na sobotniej scenie wystąpią finaliści "Made in Szczecin. Born To Be Wild: Bona Fides.

W Noc Muzeum Szczeci nie będzie spał, tylko czy starczy nocy, by zobaczyć wszystko? Obszerny plan zawierający wszystkie wydarzenia przygotowane na tę imprezę można odnaleźć na stronie Muzeum Narodowego