Szczecin Europejską Stolicą Kultury? Sprawdź, co miasto zrobiło w tym roku, by zawalczyć o ten tytuł.

Moc festiwali

Rok 2009 upłynął pod znakiem festiwali z każdej dziedziny kultury. Teatralnie było w czasie Kontrapunktu, na którym podczas finałowego występu można było zobaczyć Narodowy Stary Teatr z Krakowa.13 Międzynarodowe Spotkania Teatralne OKNO zebrały artystów z Polski, Niemiec, Austrii, Norwegii, Danii, Holandii i Finlandii. Nieco inne oblicze teatru pokazały „Spoiwa kultury”, które po raz kolejny udowodniły, że sztuka może wyjść na ulice i nadal pozostać sztuką.

Dużym sukcesem był Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej Inspiracje, który objął 60 artystów z całego świata. Natomiast Westival w Szczecinie, był jedynym w Polsce festiwalem architektury. Fani fotografii mogli wziąć udział w Diaporamie, a wszystkie dziedziny kultury połączył 13 Sphere organizowany przez Klub 13 Muz.

Na deskach

W tym roku szczecinianie mogli zobaczyć aktorów spoza miasta. Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński wystąpili w sztuce „Berek czyli upiór w moherze”. 2009 to rok, który mrugał do widza okiem. Ani Mru Mru, Paranienormalni, Neo-nówka to kabarety, które odwiedziły Szczecin. Dobrą zabawę zapewnił także Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów SZPAK.

Wielkie i mniejsze ekrany

W 2009 także kina organizowały liczne maratony i imprezy. Noc Kina, Noc Reklamożerców – to niektóre z propozycji Multikina. Fani dokumentów mogli wziąć udział w WatchDocs oraz DokumentArt. Działo się także w salach bardziej kameralnych. W tym roku Pionier, najstarsze działające kino na świecie, obchodziło swoje setne urodziny.

Na żywo i w eterze

W 2009 Szczecin odwiedzili różnorodni artyści. Omar Sosa, Nicola Conte, Krystyna Prońko, a także Chór Aleksandrowa – to tylko nieliczni wielcy, których można było usłyszeć w mieście. Bardziej nietypowe dźwięki Szczecin zawdzięcza nowym rozgłośniom radiowym.

W tym roku powstało Szczecin.fm, prezentujące autorskie audycje z różnorodnymi gatunkami muzycznymi. Od niedawna działa także studenckie Arcyradio.

Na poziomie

Szczecin powoli, choć konsekwentnie rozwija się pod względem kultury. Trzeba przyznać, że coraz więcej oferuje się widzowi. Doskonale zorganizowany był okres wakacyjny, kiedy właściwie każdego wieczoru, często za darmo można było wziąć udział w interesujących wydarzeniach. Szczecińscy artyści zaczynają być dostrzegani, czego przykładem jest choćby nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2009 dla Ingi Iwasiów. Szczecin rozwija się kulturalnie. Kulturalnie nie musi znaczyć szybko. Ważne, że na odpowiednim poziomie.