Prawie trzy lata po złożeniu wniosku przez inwestora, miasto wydało zgodę na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Czy to przyspieszy budowę Hanzy Tower?

Na ostatniej sesji Rady Miasta szczecińscy radni po raz czwarty zmierzyli się z projektem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym ma stanąć obiekt. Tym razem głosami 17 do 12 udało się zaakceptować wniosek. Czy to oznacza, że prace na budowie zostaną przyspieszone? Na razie harmonogram nie zostanie zmieniony.

Projekt przy Al. Wyzwolenia w Szczecinie jest realizowany w dwóch etapach. Obecnie inwestor skupia się na rewitalizacji budynku „Dany”. Prace mają być zrealizowane do końca roku, a sam projekt uruchomimy w 2015.
Druga część inwestycji, czyli budowa Hanza Tower była do tej pory spowolniona z uwagi na brak decyzji Urzędu Miasta. Niemal 3 lata temu został przez inwestora złożony wniosek o zwiększenie powierzchni handlowej, natomiast pozwolenie uzyskano dopiero w ubiegłym tygodniu. Sprawa jest więc bardzo „świeża”. Harmonogram prac na razie pozostaje bez zmian. Pozwolenie nie zmienia też nic w planach Spółki odnośnie sposobu zagospodarowania obszaru handlowego. - tłumaczy Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Były protesty

Przeciw zmianom w planie zagospodarowania protestowali kupcy z pobliskiej „Fali”. Według przedsiębiorców z „Fali” zmiana planu zagospodarowania Hanzy to początek końca małych kupców. Ale jak zaznacza inwestor – od samego początku było wiadomo, że w Hanzie Tower znajdziemy przestrzeń handlową.

J.W. Construction: Projekt Hanza Tower, którego biznesowy żywot rozpoczął się 18 listopada podczas wmurowania kamienie węgielnego, zakładał trzy główne funkcję dla tego budynku tj. funkcję biurową, hotelową oraz handlową, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w informacjach zawartych na stronach www.hanzatower.pl (które znajduję się tam od połowy 2011 roku).

Faktem jest, że projekt Hanza Tower uległ zmianie, doszła dodatkowa funkcja tj. konferencyjno – wydawnicza o czym były informowane zarówno władze miasta, podmioty zainteresowane potencjalną współpracą tj.: MTS, Hotele, PiG, a także media.

Zaś zwolennicy zaznaczają, że butiki, które pojawią się w Hanzie Tower nie będą konkurencyjne dla kupców z Fali. Biurowiec ma bowiem przyciągnąć do Szczecina marki, których obecnie w mieście nie znajdziemy.

28 pięter

W Hanzie Tower odnajdziemy 28 kondygnacji, prawie 14.000 m kw. parkingu, prawie 13.500 m kw wyniesie powierzchnia handlowa. W budynku będzie hotel, centrum konferencyjne, biura i lokale gastronomiczne. Łączna powierzchnia obiektu to 54.337 m kw. Dokończenie wieżowca może potrwać nawet trzy lata.