W nieczynnym od 7 lat zajeździe Szmaragd przy Jeziorze Szmaragdowym miasto chce stworzyć centrum edukacji ekologicznej oraz szkolne schronisko młodzieżowe. Według obowiązującego harmonogramu przetarg na renowację budynki powinien zostać ogłoszony do końca września.

Rozpisanie przetargu miasto zaplanowało bowiem na III kwartał bieżącego roku. Jeśli jednak w czasie najbliższych dwóch tygodni nie zostanie on ogłoszony, nie będzie to pierwszy raz, gdy związany z tą inwestycją termin nie zostanie dotrzymany.

 

Przesuwane terminy i pożar

O planach renowacji zajazdu mówi się już od 5 lat. W 2013 roku rozpisano nawet przetarg na wykonanie prac remontowych, ale ostatecznie został on unieważniony, a magistrat przygotował rozszerzoną koncepcję inwestycji. Według przyjętego wówczas harmonogramu Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Szmaragdowe Zdroje” miało być gotowe na przełomie 2016 i 2017 roku. Kolejne zapowiadane terminy były jednak przesuwane. Dużo więcej niż szacowano zajęło kompletowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, w dodatku konieczne było dokonanie w niej pewnych zmian.

- Ze względu na brak uzgodnienia ze strony Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie lokalizacji budynku hydroforni na cele przyszłego Centrum Edukacji Ekologicznej w byłym zajeździe Szmaragd, konieczne było przeprojektowanie zadania pn. "Budowa sieci wodociągowej wraz z budynkiem hydroforni, sieci kanalizacji sanitarnej oraz rozbiórce istniejącego wodociągu w Parku Leśnym Zdroje", które jest realizowane jednocześnie z zadaniem pn. „Przebudowa dawnego zajazdu „Szmaragd” – informuje Piotr Zieliński z biura prasowego Urzędu Miasta.

Zdarza się, że w niszczejącym budynku dawnego zajazdu koczują bezdomni. Pod koniec sierpnia wybuchł tam niegroźny pożar.

- Nastąpiło nieznaczne zaprószenie ognia, spalił się tapczan. Nie doszło do żadnych uszkodzeń konstrukcji. Zdarzenie to nie ma wpływu na realizację inwestycji – uspokaja Piotr Zieliński.

 

Jak będzie wyglądał Szmaragd po remoncie?

W wyremontowanych pomieszczeniach na parterze budynku powstać ma restauracja i sale konferencyjne. Na piętrze znajdą się pokoje dla 30 osób. W piwnicy będą biura dla leśników i sale edukacyjne. Wybudowany zostanie również dodatkowy budynek, w którym działać ma minicentrum edukacji ekologicznej związanej z nietoperzami.

W tegorocznym budżecie miasta na remont zajazdu Szmaragd zabezpieczono 5,34 mln zł. Całość szacowanych kosztów jakie miasto poniesie na tę inwestycję to 5,98 mln zł.

W miejscu zajazdu Szmaragd w 1783 roku Ludwig Mohring wybudował folwark wraz z dworem. Pod koniec XIX wieku mieszkali w nim robotnicy pracujący w pobliskiej kopalni kredy. Po wojnie budynek został przebudowany. Przez lata działał tam lokal gastronomiczny i niewielki hotelik na 20 miejsc.