O tym, że warto uczyć się języków obcych nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak jak dokonać właściwego wyboru szkoły spośród bogatej oferty szkół językowych w naszym mieście? Na jakie kryteria zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia poszczególnych szkół? Na te pytania odpowiadają przedstawiciele kilku szczecińskich placówek.

Szkoła z doświadczeniem i osiągnięciami

„Wybierając szkołę językową przede wszystkim należy kierować się doświadczeniem, najlepiej wybierać szkoły znane na rynku i działające od dłuższego czasu” – mówi kierownik Biura Obsługi Klienta Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua, Karolina Kaczmarek. Istotną kwestią przy wyborze szkoły językowej jest jej pozycja na rynku szczecińskich szkół, zwykle uzależniona od czasu działalności danej placówki: „Jeżeli szkoła działa pierwszy rok i od razu mówi, że świetnie przygotowują, dają sto procent gwarancji, to ja osobiście taką szkołę odrzuciłaby jako niewiarygodną” – twierdzi Dorota Krawczyk, właścicielka i dyrektorka Szkoły Językowej Esperanta. Emil Kanar, dyrektor Szkoły Językowej Speak Up podkreśla, że istotna jest gwarancja, jakiej udziela szkoła: „Jeżeli szkoła jest w stanie zagwarantować efekty, warto ją wybrać”. Zdaniem Warrena Whitmore ze Szkoły Języków Go! Languages należy zwrócić uwagę na osiągnięcia szkoły: „Prawdziwym i najważniejszym miernikiem jakości danej szkoły są osiągnięcia językowe słuchaczy: zdane egzaminy Cambridge, przyjęcia do najlepszych szkół i oczywiście ich umiejętność swobodnego posługiwania się językiem”.

Dobre opinie byłych i obecnych słuchaczy

Dokonując wyboru szkoły językowej warto kierować się nie tylko informacjami zawartymi w ulotkach reklamowych, ale – jeżeli mamy taką możliwość – zestawić je z opiniami byłych lub obecnych słuchaczy szkoły. „Warto zaczerpnąć opinii znajomych, rodziny, osób, które miały okazję już uczyć się w danej szkole, gdyż ich doświadczenie z pewnością będzie najbardziej wiarygodnym miernikiem jakości” – mówi Monika Adamska-Hamrol, właścicielka i dyrektorka grupy szkół Expert, Expert Kids i OJO Bara. Tę opinię podziela również Dorota Krawczyk, właścicielka i dyrektorka Szkoły Językowej Esperanta: „Jeżeli szkoła funkcjonuje już parę lat, to możemy zebrać opinie: zarówno «pocztą pantoflową», jak i na forach internetowych”. „Przy wyborze szkoły językowej należy kierować się liczbą zadowolonych klientów” – radzi Małgorzata Whitmore ze szkoły Go! Languages. Zdaniem Karoliny Kaczmarek ze szkoły Profi-Lingua: „Na wybór szkoły istotny wpływ ma również obsługa w sekretariacie oraz obsługa posprzedażowa, gdyż to z tymi osobami uczestnicy kursu mają najczęściej do czynienia”.

Indywidualne podejście do klienta

Właścicielka Szkoły Językowej Esperanta przekonuje: „Staramy się dopasować zajęcia do potrzeb poszczególnych słuchaczy, dobierając kurs i tłumacząc, że bez pracy własnej nic z tego nie wyjdzie”. „Nasza szkoła stawia na indywidualny tryb nauczania i elastyczny grafik, dostosowany do potrzeb ucznia. Każdy powinien uczyć się w taki sposób, aby sprawiało mu to przyjemność i dawało satysfakcję” – mówi Emil Kanar, dyrektor Szkoły Językowej Speak Up. Szczególnie istotny jest właściwy dobór poziomu nauczania: „Kursant nie powinien uczyć się w grupie, w której inni kursanci odbiegają od jego poziomu” – to jedna z zasad Szkoły Języków Go! Languages. Przyszli uczniowie powinni więc zwrócić uwagę na sposób przeprowadzania testów przydzielających do grupy językowej. Niektóre szkoły oferują również specjalnie opracowane kursy dla najmłodszych: „Po długich przygotowaniach otworzyliśmy profesjonalną szkołę językową dla dzieci” – mówi właścicielka i dyrektorka szkoły Expert Kids, Monika Adamska-Hamrol.

Wykwalifikowani nauczyciele języka

Warto zajrzeć na stronę internetową szkoły i zapoznać się z informacjami o tym, kto będzie nas uczył. „Ważną rzeczą jest przygotowanie lektorów, żeby była to rzeczywiście kadra z przygotowaniem, nieprzypadkowa” – mówi Dorota Krawczyk, właścicielka i dyrektorka Szkoły Językowej Esperanta. Podobnego zdania jest Karolina Kaczmarek z Biura Obsługi Klienta Profi-Lingua: „Ogromną rolę w procesie nauczania odgrywa lektor stąd też, aby nauka była przyjemna i skuteczna, należy upewnić się, że kadra lektorska w danej szkole posiada odpowiednie kwalifikacje”. Idealnymi modelami dla kursantów będą oczywiście native speakerzy. „Ważną kwestią jest również stałość kadry – w dobrej szkole językowej lektorzy nie zmieniają się co roku, lecz współpracują latami, umożliwiając tym samym kursantom ciągłość nauki z tym samym nauczycielem” – dodaje Monika Adamska-Hamrol ze szkoły językowej Expert.

Koszt kursu, czyli: jak nie przepłacić?

Często istotne są również kwestie finansowe – warto dokładnie zapoznać się z cennikiem szkoły. „Jeśli kurs wydaje się bardzo tani, należało by się zastanowić dlaczego” – sugeruje Warren Whitmore ze szkoły Go! Languages. „Wystrzegajmy się szkół, które oferują najniższe ceny. Oczywiste jest, że sprzedaż jakiejkolwiek dobrej usługi wiąże się ze znacznymi kosztami” – przestrzega Monika Adamska-Hamrol, właścicielka i dyrektorka szkół Expert i Expert Kids. Niektóre szkoły oferują kilkuprocentowe rabaty, np. zniżki rodzinne, dla studentów, za opłacenie całego kursu z góry lub dla osób uczących się w danej placówce więcej niż jednego języka. Warto zorientować się, co zostało wliczone w cenę kursu (materiały pomocnicze, testy i egzaminy wewnętrzne, podręczniki, itd.). „Wybierając szkołę językową należy upewnić się co szkoła oferuje oprócz kursu: czy zapewnia zajęcia dodatkowe w formie konwersacji, dyżury i konsultacje z lektorami, ogólnodostępną dla każdego słuchacza bibliotekę i wideotekę czy też e-learning” – wylicza Karolina Kaczmarek ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua. „Mamy szeroką ofertę różnorodnych form zajęć dodatkowych, które są wliczone w cenę kursu, na przykład darmowe konwersacje czy konsultacje on-line” – podkreśla dyrektor Szkoły Językowej Speak Up, Emil Kanar.

Rekrutacja w szczecińskich szkołach trwa

Mieszkańcy Szczecina mają w czym wybierać! Mają możliwość uczenia się różnych, również dosyć egzotycznych języków, mogą bez trudu dobrać odpowiedni dla siebie poziom kursu, a także – uzyskać certyfikat potwierdzający znajomość języka. Szkoły oferują programy różnego rodzaju: dla dzieci, młodzieży, dorosłych, osób przygotowujących się do matury lub egzaminu. Można wybrać kurs w grupie albo kurs indywidualny. Można uczyć się w ciągu tygodnia lub odłożyć naukę języka na weekend. Nowy rok nauki w szkołach językowych rozpoczyna się zwykle na przełomie września i października, w większości szczecińskich szkół rekrutacja wciąż trwa.

Może warto pomyśleć o wyborze szkoły językowej już dziś?