W mieście zawyją syreny, na pl. Orła Białego wzniosą 70 biało – czerwonych flag, a w akademiku przy Kordeckiego zapalą światła tak, by ukazały symbol Polski Walczącej. W Szczecinie, jak i w całej Polsce, 1 sierpnia upamiętnimy 70. rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

W Szczecinie wydarzenia związane z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przede wszystkim będą miały miejsce na pl. Orła Białego.

W piątek, 1 sierpnia, o godz. 13:00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział Szczecin zaprasza na otwarcie wystawy „Polska Walcząca”. Na wystawie zostaną zaprezentowane sylwetki powstańców, w tym także Żołnierzy Wyklętych, archiwalne fotografie i dokumenty, jak również zdjęcia z prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez IPN na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach. Wystawa ta będzie prezentowana jednocześnie w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach.

Około 16:30 na pl. Orła Białego spotkają się rekonstruktorzy ze szczecińskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Borujsko”, którzy przypomną mieszkańcom o ważnej dacie w historii Polski i przedstawią sylwetki powstańców. Nie zabraknie też wymownych wierszy powstańczych poetów i pieśni. Będzie można wysłuchać świadectw, żyjących jeszcze mieszkańców Szczecina, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Uroczysty meldunek od GRH Borujsko przyjmie kpt. Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" - żołnierz Armii Krajowej, który walczył w Powstaniu Warszawskim.

Wzniesione flagi, wyjące syreny

Punktualnie o 17:00 w ramach upamiętnienia „godziny W” i 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na pl. Orła Białego odbędzie się symboliczne wzniesienie 70 dużych, biało – czerwonych flag. W tym czasie w Szczecinie zawyją też syreny alarmowe. Sygnał będzie nadawany przez około 1 minutę. Tuż przed "godziną W" obecni na pl. Orła Białego z białych i czerwonych kartek A3 ułożą duży symbol Polski Walczącej.

Chwilę po 17:00 w Bazylice Archikatedralnej rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji wszystkich, którzy zginęli w czasie trwania Powstania Warszawskiego oraz tych, którzy stracili życie po Powstaniu.

Godzinę później (o 18:00) z placu Orła Białego wystartuje gra miejska „Śladami historii”. Zbiórkę uczestników zaplanowano na 17:45 w pobliżu fontanny. Podczas gry poszczególne patrole będą wykonywały zadania, które dostaną od agentów rozmieszczonych na terenie Szczecina. Miejsca rozmieszczenia agentów dowódcy poznają w piątek podczas odprawy patroli na placu Orła Białego. Niektóre z zadań będą wykonywane w „podziemnym Szczecinie”. O udziale w grze decydowała kolejność zgłoszeń, jej podsumowanie nastąpi podczas sobotniego ogniska, które pod hasłem „Szczecin Powstańcom” odbędzie się przy ul. Szczecińskiej 14 na Warszewie.

Ognisko rozpocznie się w sobotę, 2 sierpnia, o godz. 20:00. Dla jego uczestników przygotowano śpiewniki i okolicznościowe pamiątki. Pieśni będą przeplatane tekstami o Powstaniu Warszawskim, a także informacjami o każdym utworze.

Światło w akademiku

W piątek wieczorem (1 sierpnia) w Studio S-1 Polskiego Radia Szczecin odbędzie się jeszcze koncert patriotyczny "W Hołdzie Powstańcom", na którym zagra Kwartet Kontrast w składzie: Irena Cebrij-Żywicka (skrzypce), Patrycja Florek (altówka), Katarzyna Kupny (wiolonczela) i gościnnie Joanna Hajkiewicz (skrzypce). Zaśpiewa absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie - Maria Krahel-Sokołowska. Wstęp na koncert jest wolny. Początek o godz. 19:00.

Z kolei o godz. 22:00 rozpocznie się akcja „Żywe Światło Nadziei”. W oknach Akademika DS3 przy Kordeckiego 15 światła zostaną zapalone tak, by utworzyły symbol Polski Walczącej.

„Powstanie Warszawskie piosenką i wierszem pisane”

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego specjalną ekspozycję przygotowała również Książnica Pomorska. Na wystawie „Powstanie Warszawskie piosenką i wierszem pisane" zobaczymy fotografie, ukazujące powstańców - dzieci, młodzież, żołnierzy, sanitariuszki, łączniczki AK, a także miasto objęte walką, poprzecinane barykadami, zburzone. Prezentację zdjęć wzbogacą powstańcza poezja i teksty piosenek, które opisują wydarzenia tamtych dni, a przede wszystkim przekazują ducha, nadzieję, emocje, które towarzyszyły wszystkim zaangażowanym w walkę. Wystawa będzie prezentowana w dniach 01.08 - 04.10.2014 w holu przy Informatorium (budynek I, wejście A od ul. Rybackiej, I piętro). Wstęp wolny w godzinach otwarcia Książnicy Pomorskiej.