Trzy nowe sceny, część gastronomiczna i ogród zimowy. Powstanie duży budynek, który jednak nie przysłoni tego już istniejącego. Według architekta miejskiego projekt idealnie wpisuje się w ukształtowanie terenu. Według Marszałka Geblewicza Szczecin potrzebuje nowoczesnego teatru.

Podczas wczorajszej konferencji w Teatrze Polskim oficjalnie podpisano umowy na dofinansowanie rozbudowy tej instytucji. Projekt „Architektoniczno-urbanistyczna koncepcja rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie” zyskał poparcie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Wsparcie finansowe realizacji zadania pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Koszt całkowity przygotowania dokumentacji to blisko 3 miliony złotych, z czego dofinansowanie z RPO WZ na lata 2007-2013 ma wynieść prawie 1,6 miliona złotych. Pozostała cześć wydatków zostanie pokryta z dotacji, jaką Teatr Polski otrzymał na realizację zadania „Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie” z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Nie chcąc ulegać modzie na gigantomanie, która zdominowała część miast, które budują dziesiątki obiektów kubaturowych, nowych, które później żyją w różnym rytmie – niekoniecznie są zawsze obłożone i wykorzystane, stwierdziliśmy, że to czego naprawdę potrzebuje przestrzeń kulturalna Szczecina to nowoczesny teatr. - mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Budynek Teatru Polskiego zostanie rozbudowany w stronę Odry. Nowy teatr będzie w posiadaniu trzech różnych scen. Jak zapewnia projektant – dr inż. arch. Romuald Loegler - obiekt będzie tak skonstruowany, by do widowni nie docierały żadne zakłócenia z zewnątrz (np. drgania wywołane przejazdami tramwajów). Nowy budynek ma być miejscem spotkań z kulturą, przestrzenią wymiany emocji i doświadczeń. Dr inż. arch. Loegler nie chce, by nowa instytucja ograniczała się tylko do scen teatralnych – obok mają istnieć ogólnodostępne kawiarnie, ogród zimowy i zachowany kabaret „Czarny Kot Rudy”. Jarosław Bondar, architekt miejski wierzy, że nowy obiekt ożywi ten fragment miasta.

Myślę, że Szczecin w ostatnich latach ma szczęście do wybitnych projektów i wybitnych architektów. Mam na myśli tutaj filharmonię i Muzeum Dialogów. Ten pejzaż wspaniale zostanie uzupełniony przez projekt Pana Romualda Loeglera. Uważam, że to wybitny projekt, w sposób genialny wpisujący się w ukształtowanie terenu, eksponujący wartości istniejącego budynku. Całym sercem dopinguję tej inwestycji. - tłumaczył Jarosław Bondar.

Do 30 sierpnia 2014 roku potrwają prace projektowe. Po modernizacji Teatru Polskiego kubatura obiektu zwiększy się około dziesięciokrotnie. Koszt całej inwestycji to ok. 54 mln zł. Prace mają się zakończyć do końca 2016 roku.