Narożnikowa kamienica, zniszczona, ale z widocznymi, ładnymi zdobieniami nad oknami i decyzja o wyburzeniu. Bo remont jest nieopłacalny. „Tak się pozbywamy historycznej zabudowy.” - alarmują internauci.

Pieniądze. To one zadecydowały. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych ogłosił przetarg na rozbiórkę budynku przy ul. Niemierzyńskiej 4, ponieważ „remont jest nieopłacalny”.

Burzenie starego miasta”

Sprawa została nagłośniona m.in. w serwisie Facebook przez „Stettin 3d” i „SENS”.

Burzenie starego Szczecina ciąg dalszy” - brzmi wpis na stronie Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina. Pod postami na różnych profilach pojawiło się kilka negatywnych komentarzy: „Nie ma nie da się. Właściciel po prostu woli Biedronkę niż kawałek historii miasta. A Pseudo władzom Szczecina trzeba powiedzieć WYRAŹNE NIE. Warto walczyć o każdą kamienicę ponieważ to ona opowiada o historii miasta, a nie ściana płaczu czy inny budynek który kompletnie nie pasuje do otoczenia. Nie dajcie się!”, „solidny budynek. pomimo zniszczen duzo lepszy estetycznie od wiekszości szumnie aspirujacej do 'postmoderny' taniej, szpetnej zabudowy w centrum” [pisownia oryginalna]

 

komentarze internautów pod postem Stettin 3d

I chociaż przetarg ogłoszony na stronach ZBiLK-u wywołał wiele oburzenia wśród internautów to należy wspomnieć, że decyzje zapadły dwa lata wcześniej.

Projekt rozbiórki kamienicy uzgodniony został w czerwcu 2013 r., po ponownym przeanalizowaniu materiału dowodowego oraz dokonaniu wizji obiektu w terenie. Wskazaniem do rozbiórki budynku przy ul. Niemierzyńskiej 4 w Szczecinie, zgodnie także z przedstawioną ekspertyzą, był zły stan techniczny oraz zagrożenie osób i mienia. - tłumaczy Małgorzata Gwiazdowska, Miejski Konserwator Zabytków.

Wykonana ekspertyza budowlana potwierdziła obawy mieszkańców i samego właściciela - budynek pod względem technicznym jest wyeksploatowany i nie spełnia współczesnych warunków mieszkalnych. Jego wartość użytkowa została określona jako niewielka.

Ekspertyza mówi: "Znaczny zakres uszkodzeń poddaje pod rozwagę sensowność ponoszenia dodatkowych nakładów na stary i zniszczony budynek. Istniejąca klatka schodowa nie spełnia warunków komunikacji (wysokość stopni, kąt pochylenia biegów). Stan ścian zewnętrznych osłabiony przez zarysowania a nawet spękania". Stopień zużycia technicznego budynku określony został przez rzeczoznawcę na prawie 80%. - dodaje Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy ZBiLK.

Nie będzie kolejnej „Biedronki”

 

Remont przedwojennej kamienicy jest nieopłacalny

I jak przyznaje, po przeliczeniu kosztów remontu okazało się, że remont jest nieopłacalny. To jednak nie oznacza, że w miejscu kamienicy w przyszłości powstanie dyskont.

Zgodnie z obowiązującymi ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy dokonać odbudowy kubatury obiektu przy zachowaniu gabarytów przedmiotowego budynku wraz z geometrią dachu, tj. wykonania działań, które pozwolą na odtworzenie skali istniejącej tu historycznej zabudowy pierzejowej. - mówi Małgorzata Gwiazdowska, - Budynek, który powstanie w miejscu obecnie istniejącej kamienicy będzie podobnie jak ona istotnym elementem uzupełniającym układ przestrzenny historycznej zabudowy tej części miasta. - dodaje.

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w swoim budżecie zabezpieczył już środki na rozbiórkę kamienicy. Po zakończeniu przetargu poznamy cenę za jaką zostaną wykonane prace. A nowy budynek? To raczej odległa przyszłość. ZBiLK na oferty czeka do 26 czerwca.

Przypomnę, że wszystkim mieszkańcom budynku przy ul. Niemierzyńskiej 4 zgodnie z prawem przysługiwały lokale zamienne. Lokatorzy przyjęli oferty mieszkań o standardzie nie gorszym niż zajmowane i wyprowadzili się z budynku. - wyjaśnia Tomasz Owsik-Kozłowski.