Około 50 rekonstruktorów z całej Polski będzie ponownie, jak w 1945 roku, walczyło o przełamanie Odry. Uczestnicy historycznego pikniku zobaczą także oryginalny czołg T34 w akcji oraz zapoznają się z orężem wojsk walczących w 1945 roku.

Dzień z historią w Kołbaskowie rozpocznie się w samo południe – na godzinę 12.00 zaplanowana jest wystawa sprzętu wojskowego oraz uroczyste "odpalenie" historycznej kuchni polowej z 1939 roku. O godzinie 14.00 widzowie będą mogli wziąć udział w prezentacji broni historycznej. Dwie godziny później odbędzie się spotkanie z Tomaszem Borowskim, autorem książki dotyczącej walk w Neu Rosow: "Ostatnia krew na Pomorzu". Czy starcie w Rosówku miało jakiekolwiek znaczenie dla przebiegu wojny?

Walki pod koniec kwietnia 1945 roku w Rosówku miały bardzo krwawy przebieg dla obrońców tego odcinka. Przewaga Rosjan była przytłaczająca. Rosówka broniła garstka Walończyków, belgijskich ochotników Waffen SS. Mimo, że było ich niewielu, przez kilka dni trzymali się na swoich pozycjach, Nie mieli jednak najmniejszych szans wobec przygniatającej przewagi wroga – opowiada Tomasz Borowski - Dla przebiegu II Wojny Światowej walki na tym odcinku nie miały strategicznego znaczenia, Rosjanie byli już na drugim brzegu Odry i mieli otwartą drogę do Berlina, aczkolwiek, opór przeciwko nim w ostatnich dniach kwietnia urósł do rangi symbolu. Proszę pamiętać o tym, że walki w ostatnich miesiącach II Wojny Światowej były znacznie bardziej krwawe i zażarte niż we wcześniejszych latach. Poległo wtedy też bardzo wielu żołnierzy, procentowo znacznie więcej niż w latach 1939-44. - dodaje autor „Ostatniej krwi na Pomorzu”.

Czy tym razem uda się odeprzeć Armię Czerwoną? Punkt kulminacyjny imprezy został zaplanowany na 18.00. Inscenizacja walk zostanie przeprowadzona z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, broni historycznej i pirotechniki.

Przez lata 26 kwietnia obchodzono dzień wyzwolenia Szczecina. Tego bowiem dnia w 1945 roku miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną w ramach operacji berlińskiej. Dziś jednak trudno mówić o wyzwoleniu Szczecina, szczególnie, że przedstawiciele polskich władz przybyli do Szczecina dwa dni później, zaś pierwszym dniem ich urzędowania był dopiero 30 kwietnia 1945 r. Ostatecznie miasto zostało przejęte przez Polaków 5 lipca 1945 roku.

Data wydarzenia: 26 kwietnia 2014 roku, godzina 12:00

Miejsce wydarzenia: Tor Motocrossowy w Rosówku (gmina Kołbaskowo)

Bilety: wstęp darmowy