Ponad 200 plastynatów, w tym 20 w pełni zachowanych ludzkich ciał, od jutra będzie można zobaczyć w nowym muzeum w centrum Berlina.

Spreparowane ludzkie zwłoki splecione w miłosnym akcie, zaaranżowane w roli sportowca przeskakującego nad poprzeczką, uczestnika szachowego turnieju albo tancerki flamenco. Zwłoki żyrafy posadzone na drzewie, martwe płody, serce po zawale, płuca palacza...

Gunther von Hagens, przez niektóre media nazywany też Doktorem Śmierć, preparowane swoją autorską metodą (plastynacja) zwłoki ludzi i zwierząt od końca lat 90. prezentuje na tymczasowych ekspozycjach „BodyWorlds” (niem. Körperwelten, tłumacz. Świat ludzkiego ciała) na całym świecie. Wystawy pokazywano m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwajcarii, Niemczech, Korei Południowej, Izraelu. Odwiedziło je już 40 mln osób.

Eksponaty spreparowanych ludzkich ciał, jak również niektóre etapy samego procesu plastynacji można także oglądać w muzealno – wystawowej części Plastinarium Gunthera von Hagensa w Guben.

Od najbliższej środy (18 lutego) natomiast plastynaty będą prezentowane w samym sercu Berlina, u podnóża wieży telewizyjnej na Alexanderplatz, w pierwszym Menschen Museum Hagensa. Jak informuje serwis www.bz-berlin.de, który odwiedził muzeum cztery dni przed otwarciem, najciekawsze preparaty na wystawie to łuczniczka, myśliciel oraz para w objęciach. Mają one przede wszystkim zwracać uwagę na układy ruchu, odżywiania i oddychania. Tematem samej wystawy są „aspekty życia”.

- Menschen Museum będzie prezentowało około 200 plastynatów, w tym 20 całych ciał, które mają pokazać złożoność i wrażliwość ludzkiego ciała – mówi dr Angelina Whalley, kuratorka muzeum, a prywatnie żona Gunthera von Hagensa.

Menschen Museum będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 09:00 – 19:00, w soboty i niedziele w godz. 10:00 – 19:00. Bilety normalne kosztują 14 euro, ulgowe 9 i 12 euro. Twórcy muzeum spodziewają się miesięcznie około 10 tys. odwiedzających wystawę Körperwelten w Menschen Museum.

Poza ogromnym zainteresowaniem, ekspozycjom Gunthera von Hagensa zawsze towarzyszyły liczne sprzeciwy. Nie inaczej było w przypadku decyzji o otwarciu berlińskiego muzeum. Mimo że wystawy Körperwelten w stolicy Niemiec gościły już trzykrotnie (2001, 2009 i 2011), dzielnica Berlin Mitte nie chciała wyrazić zgody na otwarcie muzeum, tłumacząc to naruszaniem prawa pogrzebowego. Burmistrz dzielnicy Berlin Mitte walczył z twórcami muzeum przed sądem, utrzymując że prace Gunthera von Hagensa to ludzkie zwłoki, których wystawianie zgodnie z ustawą o pochówku jest zabronione. Ostatecznie jednak Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził zgodę na otwarcie instytucji, zaznaczając że „ustawa nie znajduje zastosowania przy stałych preparatach anatomicznych, jakimi są plastynaty”, a ich wystawa nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Opracowany i opatentowany przez Guntera von Hagensa proces plastynacji zwłok polega na całkowitym usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów i nasyceniu ich odpowiednimi polimerami, które zatrzymują proces rozkładu, zachowując jednocześnie kształt i kolor. Ciała do preparacji pozyskiwane są na mocy testamentów.

foto: © Gunther von Hagens' BODY WORLDS, Institute for Plastination, Heidelberg, Germany, www.bodyworlds.com