Zapowiadana do końca października ekspozycja cennego dzieła Rembrandta zostanie skrócona. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” będzie można oglądać tylko do połowy sierpnia. Przez remonty szybciej zostaną zamknięte także inne wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

- W związku z poszerzeniem zakresu oraz intensyfikacją prac remontowych w gmachach Muzeum Narodowego w Szczecinie, z uwagi na bezpieczeństwo prezentowanych muzealiów oraz wymogi konserwatorskie, jesteśmy zmuszeni do weryfikacji planu wystaw – informuje Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Od 23 lipca nieczynna jest wystawa archeologiczna „Civitas et urbs Stetinum. Karty z dziejów północnej części miasta”. Jej wcześniejsze zamknięcie (wystawa miała być dostępna do października) było konieczne z powodu przygotowania przestrzeni w gmachu przy Wałach Chrobrego dla nowej nowej wystawy prezentującej niezwykle cenną kolekcję lalek i masek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorski-Gordier.

Kompleksowy remont sal wystawowych pierwszego piętra skrzydła północnego oraz przygotowanie wystaw "Organizmy pionierskie" z okazji 70-lecia szczecińskich instytucji kultury (Archiwum Państwowego, Książnicy Pomorskiej, Muzeum Narodowego w Szczecinie) i późniejszej "Nie tylko tulipany. Państwowe Muzeum w Schwernie gościnnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie" wymusiły skrócenie ekspozycji „Wojciech Gerson i jego szkoła”.

- Rygorystyczne warunki konserwatorskie nie pozwolą także na dalszą ekspozycję obrazu „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta Harmenszoona van Rijna, którą zapowiadaliśmy do końca października – mówi Źródlewski.

Zarówno dzieło holenderskiego mistrza, jak i wystawę „Wojciech Gerson i jego szkoła” będzie można podziwiać tylko do 16 sierpnia. Pozostałe ekspozycje czasowe zakończą się zgodnie z planem, tj. 23 sierpnia - "Janusz Towpik. Natura i fantazja. Ilustracje" oraz 30 sierpnia - "Kobiety. Fotografie Maksymiliana Ławrynowicza".

Z powodu modernizacji do odwołania niedostępny do zwiedzania jest także gmach Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27, w którym prezentowana była m.in. wystawa „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”.

Z kolei w gmachu Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 tylko do 2 sierpnia będzie można oglądać przedłużoną ekspozycję „Otwartej kolekcji”. Po zakończeniu prezentacji także ten gmach objęty zostanie pracami remontowymi.

- Przepraszając za utrudnienia, zapewniamy, że po zakończeniu prac remontowanych siedziby Muzeum Narodowego w Szczecinie zyskają nowe oblicze i większą funkcjonalność – zapowiada Źródlewski.

Remont w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 oraz w salach dedykowanych Działowi Kultur Pozaeuropejskich w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3 finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Łączny koszt obu modernizacji to ponad pół miliona złotych (535 tys. zł).

Modernizacja sal skrzydła północnego w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3 finansowana jest ze środków własnych Muzeum Narodowego w Szczecinie.  

 

Zaktualizowany plan ekspozycji, obowiązujący od 15 sierpnia:

Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3:

Wystawy stałe: 

– Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów

– W afrykańskiej wiosce

– Sztuka Afryki – między maską a fetyszem

– Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji  

Wystawy czasowe:

– Magazyn Sztuki Dawnej – sztuka na Pomorzu od XII do XVII wieku

– Miasto nauki (do 18 kwietnia 2016)

– Kobiety. Fotografie Maksymiliana Ławrynowicza (do 30 sierpnia 2015)

– Janusz Towpik. Natura i fantazja. Ilustracje (do 23 sierpnia 2015)

– Projekt Nie(ch) żyją Mistrzowie – Jacek Malczewski (do 30 sierpnia 2015)

– Projekt AFRYKAsy (do 6 września 2015)  

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27: nieczynne do odwołania

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8:

– Najstarsze karty z dziejów Szczecina

– Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich

– Szczecin jakiego nie ma

– Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku  

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1:

– Otwarta kolekcja (do 2 sierpnia 2015)

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, ul. Błonie 2, Gryfice: ekspozycja stała

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, al. Bursztynowa 28:

– Rybacy z przeszłości. Fotografie i dawne narzędzia ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie