Część opuści gabinet dyrektora muzeum, sporo przyjedzie z zachodniopomorskich miast i gmin. Oczywiście nie zabraknie też tych na co dzień prezentowanych na muzealnych wystawach. W sobotę gryfy w przeróżnej postaci opanują Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Muzealna Noc Gryfa – pod takim hasłem Muzeum Narodowe w Szczecinie organizuje w sobotę, 25 października, spotkanie z pomorskim gryfem, którego najstarszy datowany wizerunek obchodzi w tym roku osiemsetlecie. Znajduje się on na pieczęci z dokumentu Bogusława II, wystawionego w 1214 roku.

Co łączy herb Wolina z krawatem wolińskiego burmistrza?

Podczas Muzealnej Nocy Gryfa zostanie otwarta wystawa „Gryf urzędowy”, czyli prezentacja współczesnego, użytkowego wykorzystania wizerunku gryfa. Będzie można na niej obejrzeć ponad 200 eksponatów z mitycznym stworem. Przedmioty, wśród których znalazły się m. in. bordowy krawat burmistrza Wolina, stroje sportowców klubu „Gryf”, pamiątkowe medale, urzędowe wzory dokumentów, teczki, wizytówki oraz gadżety promocyjne, wypożyczyły zachodniopomorskie gminy, posiadające w swoich herbach wizerunek pół orła, pół lwa. Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 18:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego, ale ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających już od 12:00.

Wyjdą z gabinetu dyrektora ...

Z kolei w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Staromłyńskiej 27 zostanie zaprezentowana druga pełna mitycznych stworów ekspozycja. Będą to „Gryfy z gabinetu dyrektora muzeum” widoczne na pamiątkowych obiektach i odznakach. Wystawa również dostępna w godz. 12:00 – 00:00.

… albo powstaną ze słodkiej masy

Oprócz tego w programie Nocy Gryfa znalazły się specjalne spotkania z kuratorami muzealnych wystaw. O godz. 18:00 Monika Frankowska-Makała opowie o modzie na dworze Gryfitów w XVI i XVII wieku. Godzinę później na spotkaniu z Kingą Krasnodębską będzie można posłuchać o nowożytnych kamiennych portretach Gryfitów, a o 20:00 dr Rafał Makała dokona autoprezentacji książąt pomorskich w XVI i XVII wieku. O 22:00 o dynastii Gryfitów będzie opowiadał też przewodnik miejski, Przemysław Głowa. Spotkania odbędą się w Galerii Sztuki Dawnej MN przy Staromłyńskiej 27.

Natomiast w Muzeum Historii Szczecina, oddziale MN przy Księcia Mściwoja II 8 po wystawach pod hasłem „Gryf przez wieki” oprowadzą kuratorzy. Spotkania o 19:00, 20:30 i 22:00.

W Gmachu Głównym MN odbędą się jeszcze prezentacje wizerunku gryfa na monetach, pieczęciach i medalach. Zaplanowano trzy terminy: 19:00, 20:00 i 21:00.

Ponadto na odwiedzających czekają kiermasz książek, prezentacja prac laureatów i finalistów konkursu fotograficznego „Pomerania – kraina pod znakiem gryfa”, lizakowe warsztaty z gryfem (12:00 – 00:00 w Galerii Sztuki Dawnej) oraz bezpłatne zwiedzanie wystaw czasowych i stałych.

Dla dzieci przygotowano „Teczkę Gryfa”, czyli kolorowankę przedstawiającą wizerunki pół orła, pół lwa z miejsc związanych z historią Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Muzealna Noc Gryfa rozpocznie się w sobotę, 25 października, o godz. 12:00 i potrwa do północy. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpatny.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.muzeum.szczecin.pl

Rok 2014 ustanowiony został przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego Rokiem Gryfa.