Po ostatnich otwartych obserwacjach nieba, podczas których tłumy szczecinian oglądały Perseidy, wydaje się, że taka ogólnodostępna instytucja w naszym mieście mogłaby się przydać.

Wniosek o budowę ogólnodostępnego Szczecińskiego Obserwatorium Astronomicznego w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego na rok 2015 złożył Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Szczecinianie będą mogli obserwować nie tylko bliskie obiekty Układu Słonecznego, ale także odległe układy gwiazd oraz znajdujące się miliony lat świetlnych od Ziemi „Wyspy Wszechświata” - galaktyki. Obserwowanie nocnego nieba za pomocą zaawansowanego technicznie teleskopu pozwoli rozbudzać astronomiczne zainteresowania. Kontakt z astronomią to nie tylko podziwianie różnorodności i piękna obiektów, ale przede wszystkim wspaniała przygoda intelektualna. Obserwując obiekty bliskiego i odległego kosmosu, zaczynamy zadawać sobie pytania, na które szukamy odpowiedzi, odnosząc się do wiedzy z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych. Stąd już tylko mały krok do zainteresowania młodzieży trudnymi i mało popularnymi naukami ścisłymi.

W przeciwieństwie do innych miast, a nawet województw, w Szczecinie nie ma ogólnodostępnego obserwatorium, wypełniłoby ono tę poznawczą i edukacyjną potrzebę młodzieży i dorosłych w naszym mieście.” - tak autorzy projektu uzasadniają potrzebę powstania w Szczecinie obserwatorium astronomicznego.

Z instytucji mogliby korzystać mieszkańcy miasta, uczniowie szkół, studenci, a także dzieci w wieku przedszkolnym. W obserwatorium miałyby się odbywać nie tylko obserwacje nocnego nieba, ale też poprzedzające je prelekcje tematyczne oraz warsztaty z technik fotografowania nieba.

Jak zaznaczają autorzy projektu, w województwie zachodniopomorskim brakuje solidnego zaplecza popularno-naukowego, udostępnionego dla mieszkańców. Polskim liderem w tym obszarze jest województwo kujawsko – pomorskie, w którym w przeciągu ostatnich 2 lat zbudowano aż 14 tzw. astrobaz skierowanych przede wszystkim do uczniów szkół.

Ogólnodostępne Szczecińskie Obserwatorium Astronomiczne miałoby zajmować powierzchnię około 1000 m ². Mogłoby się znajdować w miejscu o możliwie najmniejszym zanieczyszczeniu sztucznym światłem, udostępnionym przez miasto, bądź w jednej ze szczecińskich szkół.

Planowany koszt inwestycji wynosi 380 tys zł, w tym wyposażenie obserwatorium pochłonęłoby 180 tys. zł.

W tej chwili Zespół Opiniujący, na podstawie oceny formalnej i merytorycznej złożonych wniosków, przygotowuje wstępne listy zadań do głosowania w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Od 25 sierpnia będą miały jeszcze miejsce spotkania z autorami zadań w celu naniesienia ewentualnych zmian i uzupełnienia braków. Samo głosowanie nad Szczecińskim Budżetem Obywatelskim 2015 odbędzie się w dniach 1-21 października 2014 roku.

Ogólnodostępne obserwatorium astronomiczne w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 powstanie również w Koszalinie.

Zobacz też: Tłumy oglądały spadające gwiazdy