Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego wywłaszczenie mieszkańców willi Grüneberga oraz zatwierdzenie projekt przesunięcia zabytku były niezgodne z prawem.

Wyrok z 30 lipca komentuje Urząd Miasta: inwestycja nie zostanie przerwana, środki z Unii Europejskiej na ten cel nie są zagrożone.

Na dzisiaj inwestycja nie jest zagrożona, realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Przygotowujemy się do przesunięcia willi Grüneberga, które nastąpi jeszcze w sezonie. Myślę, że willa zostanie przeniesiona jeszcze w tym roku – mówi wiceprezydent miasta Bogdan Jaroszewicz.

Wiceprezydent Jaroszewicz nie chciał odnieść się do wyroku, miasto wciąż czeka na szczegółowe uzasadnienie, nie komentował także tego, że zgodnie z wyrokiem miasto naruszyło prawa człowieka. Według NSA konieczne było jedynie przesunięcie willi, a nie pozbawienie mieszkańców prawa do jej własności.  
W momencie otrzymania pełnego uzasadnienia NSA nasi prawnicy przeanalizują całą sytuację i w stosownym czasie poinformujemy o tym jakie kroki podejmie miasto – tłumaczy wiceprezydent. Przedstawiciele Urzędu Miasta zapewnili jednak, że inwestycja nie jest zagrożona, nie ma także obawy o to, że środki, które udało pozyskać z funduszy europejskich zostaną odebrane. Jednocześnie Miasto zapewnia, że osoby, które zostały wywłaszczone otrzymają odszkodowanie.

Wszystko co będzie należne i zgodne z prawem na pewno zostanie przez Urząd Miasta zrobione – komentuje Elżbieta Ostatek, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin.

Miasto także podkreśla wagę prowadzonej inwestycji, a wiceprezydent przyznał, że mimo wyroku nie żałuje podjętych przez miasto kroków. W oświadczeniu przesłanych przez UM Szczecin do redakcji możemy m.in. wyczytać, że wybrane zostało rozwiązanie służące dobru mieszkańców:

Jako przedstawiciele miasta musimy podejmować trudne decyzje służące dobru pozostałych mieszkańców Szczecina. Nie możemy być obojętni na rozgoryczenie czy frustrację tysięcy mieszkańców spowodowane niedoskonałym połączeniem pomiędzy prawobrzeżnym i lewobrzeżnym Szczecinem. W ich imieniu nie zgodzimy się na utratę bardzo ważnej dla miasta inwestycji.     

Wiceprezydent Bogdan Jaroszewicz zaznaczył także, że przesunięcie obiektu jest konieczne w związku z planami przebudowy jezdni. W przyszłości obok willi ma przebiegać dwupasmowa jezdnia. Kiedy? Nie wcześniej niż po 2020 roku.

Mieszkańcy willi Grüneberga zostali z niej eksmitowani w październiku 2012 roku, ponieważ budynek stoi na trasie budowanej linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, a według projektu jego przesunięcie jest niezbędne.