Dorośli będą produkować prąd na rowerkach. Na najmłodszych czekają doświadczenia i eksperymenty w laboratorium na kółkach. 7 i 8 maja na Jasnych Błoniach gościć będzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii”.

– W naszym centrum naukowym „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci - dodaje.

Mobilne centrum nauki na Jasnych Błoniach będzie można odwiedzać 7 i 8 maja (czwartek – piątek). W godzinach 09:00 – 14:00 będzie ono dostępne dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych ze Szczecina i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny.

Laboratorium na kółkach i mnóstwo eksperymentów

Na gości miasteczka czeka sporo atrakcji, m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D. 

Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – przekonuje Marta Dankowska, koordynator programu – Można sprawdzić, ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, poznać zasady segregacji śmieci i gniazdka elektryczne z całego świata. Swoją wiedzę na temat prądu można zweryfikować podczas licznych konkursów i quizów. Przy okazji wygrywając ciekawe nagrody. 

Będą produkować prąd na 8 rowerkach

Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu, zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu.

Wizyta naukowego miasteczka to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Wśród zwycięzców V edycji konkursu znalazła się klasa I B i nauczycielka Renata Panfil-Tesarek ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego. Organizacja wystawy sprzętu elektrycznego używanego dawniej i dziś, doświadczenia z dynamo czy przygotowanie rysunków różnego typu elektrowni, to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez uczniów ze Szczecina.

Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich. Następnie należało złożyć sprawozdania z przeprowadzonych działań.

Honorowy Patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Szczecinie sprawuje Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecina.

Honorowy Patronat nad programem „Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.