Zamiast dwóch tygodni urlopu masz zaledwie dwa dni weekendu na wakacyjne podboje? Zestawiliśmy 8 propozycji na spędzenie wolnego czasu. W naszym zestawieniu odnajdziesz zarówno spacery po mieście, jak i pomysły na nieco dalsze eskapady.

Wakacje w mieście nie są równoznaczne z nudą. Zobacz, co można robić w Szczecinie.

1. Odkryj Puszczę Bukową!

Pośród drzew odnajdziemy niezwykłej urody jezioro Szmaragdowe. Wzrok przykuwa jego barwa. Skąd pochodzi? Jezioro powstało w wyniku zalania kopalni kredy i margla. W lesie odnajdziemy też wiele ruin, to pozostałości po niemieckiej historii. To właśnie tutaj swoją rezydencję miała rodzinę Toepfferów (willa została rozebrana po II wojnie światowej), wśród roślin odnajdziemy także kilka pomników, m.in. Carla Ludwiga Gené, pomniki cementowni "Stern" czy Albrechta Rudelsdorffa.

2. Miasto z perspektywy wody

W naszym mieście nie brakuje rozległych połaci wody. Wszystkim fanom wiosłowania polecamy kajakowe wyprawy. Z tej perspektywy miasto prezentują się zdecydowanie inaczej, odkryć można nieco tajemnicze zakątki Szczecina – np. „szczecińską Wenecję”.

3. Betonowy statek, który nie zatonął

Całkiem niedaleko, bo na jeziorze Dąbie znajdziemy opuszczony, stumetrowy statek. Nie jest to jednak zwyczajny wrak, który „zaśmieca” jezioro. Obiekt ten jest cudem techniki z lat 40. XX wieku, ponieważ cały jest z betonu. Betonowiec leży w północno-wschodniej części jeziora Dąbie, około 100 metrów od brzegu.

Atrakcje w nieco większej odległości.

4. Krzywy las

Kilkaset drzew, a wszystkie wykrzywione w nienaturalny sposób. Z jakiego powodu? Niedaleko Gryfina odnajdziemy krzywy las. Wszystkie drzewa – tuż nad ziemią zostały wygięte w identyczny sposób, tworząc z każdego pnia łuk. Kto zdeformował drzewa? Dziś trudno odpowiedzieć na to pytani, być może zrobiono to na potrzeby szkutników? A może w latach 40. XX wieku młode drzewka zostały rozjechane przez czołgi? Teorii jest wiele, z całą pewnością to nietypowe miejsce, które warto odwiedzić.

5. Dolina Miłości

Niedaleko Szczecina odnajdziemy małą wieś Zatoń Dolna, a w niej niezwykle malowniczy park. Dolina Miłości to około 80 ha pomiędzy wzgórzami, na których odnajdziemy głazy z wyrytymi nazwiskami wielkich Niemców. Jest Mozart, Kant, Dürer i Bach. Park został założony przez Annę von Humbert, która podobno uczyniła to pod nieobecność męża, aby uczynić mu niespodziankę. Podobno, gdy wrócił Carl Philipp von Humbert odbyło się przyjęcie, gdy goście wybrali się na spacer na wzgórza przywitał ich transparent „Oto dolina, którą miłość stworzyła”. Park podlega ochronie konserwatorskiej.

6. W świecie Guliwera

Aby znaleźć się w świecie Guliwera, musimy wybrać się na nieco dłuższą wycieczkę. Od 7 lipca w miejscowości Pudagla na wyspie Uznam można zobaczyć Guliwera. Ten jegomość waży ok. 12 ton i mierzy tyle, ile 12-piętrowy wieżowiec. Jego budowa trwała dwa lata. Guliwer oczywiście nie jest sam, wokół znajdują się (także słusznych rozmiarów) talerz, sztućce, grzyby i lupa.

7. Berlin w jeden dzień

Oczywiście nie sposób zwiedzić stolicę naszych zachodnich sąsiadów w jeden dzień, ale z całą pewnością warto wybrać się do tego pięknego miasta. Szczególnie, że mamy bardzo dobre połączenie kolejowe. Do Berlina dotrzemy w ok. 2 godziny. Co warto zobaczyć? To miasto z zabytkami na każdym kroku. Brama Brandenburska, Katedra Francuska, Alexanderplatz, Dom Koncertowy, Reichstag – wymieniać można bez końca.

8. Do zoo

W nieco ponad godzinę dojedziemy do Ueckermünde, tam zaś mamy do zwiedzenia przepiękne zoo. Niemal 100 gatunków zwierząt i około 400 zwierząt. Niektóre wybiegi są udostępnione dla zwiedzających, tak by mogli podziwiać zwierzęta bez krat. Oczywiście zoo nie jest jedyną atrakcją, przy okazji warto zobaczyć samo miasto – szczególnie polecamy spacer po rynku.