Będzie można odwiedzić niedostępne na co dzień miejsca - Archiwum Straży Granicznej przy Żołnierskiej, zakłady produkcji wody w Pilchowie, statek THPV Bembridge czy Akademię Morską z salami laboratoryjnymi i symulatorami. Odbędzie się też wycieczka z przewodnikiem po pl. Jakuba Wujka i okolicach oraz mnóstwo interesujących wykładów. Wszystko bezpłatnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. W Szczecinie obchody rozpoczną się 6 września. W programie EDD 2014 w naszym mieście znalazło się mnóstwo spotkań, wykładów, prezentacji i wycieczek z przewodnikiem. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na część obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Pokazy walk, średniowieczne gry i zabawy, prezentacja słowiańskiej kuchni na bulwarach

Na początek, w sobotę (6 września) na Bulwarze Piastowskim między Mostem Długim a Trasą Zamkową w godz. 10:00 – 18:00 dzięki Drużynie Grodu Trzygłowa będzie można przyjrzeć się replice słowiańskiej łodzi „Dobrawa”, wziąć udział w średniowiecznych grach i zabawach, pokazach kowalstwa czy wyrobu krajek, dowiedzieć się więcej o zielarstwie i kuchni słowiańskiej oraz obejrzeć walki pokazowe z komentarzem historycznym. W tym samym czasie na Bulwarze Piastowskim będzie również prezentowana wydobyta z Odry barka rzeczna z 1902 roku. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Projekcja filmu o dawnym Wolinie

Tego samego dnia (6 września) o godz. 16:00 w Kinie Zamek odbędzie się projekcja fabularyzowanego dokumentu popularnonaukowego „Miasto zatopionych bogów” oraz spotkanie autorskie z jego reżyserem Zdzisławem Cozaciem. Film został zrealizowany w ramach autorskiego cyklu "Tajemnice początków Polski", a przytaczane w nim opinie naukowców i odkrycia archeologiczne przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami kompleksu wolińskiego. Całość dopełniają inscenizacje z życia grodu. Na projekcję i spotkanie liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wyłącznie telefoniczne zapisy pod numerem tel. 503-814-946. Dzwonić można w dniach 25 - 29 sierpnia w godz. 09:00 – 11:00.

Pokaz replik strojów z XVIII wieku

W sobotę, 6 września, będzie można jeszcze wybrać się na prezentację replik strojów z XVIII wieku, które zostały uszyte ręcznie, zgodnie z wymaganiami z minionej epoki. Detale i dodatki do tych strojów również zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi wówczas technikami i z materiałów używanych w osiemnastym stuleciu. Pokaz rozpocznie się o godz. 18:00 w Sali Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich, poprowadzi go Magda Bekier. Wstęp jest wolny.

Zwiedzanie Bazyliki pw. Św. Jana Chrzciciela

Dzień później, w niedzielę, 7 września, będzie można zwiedzić Bazylikę Św. Jana Chrzciciela, mieszczącą się przy ul. Bogurodzicy 3a. Po obiekcie oprowadzi ks. Aleksander Ziejewski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00. Wstęp jest wolny.

O szczecińskich kronikarzach

W poniedziałek, 8 września, w Archiwum Państwowym przy ul. Św. Wojciecha o godz. 13:00 odbędzie się wykład „O dawnych szczecińskich kronikarzach”. Wykład połączony z prezentacją poprowadzi Alicja Kościelna. Wstęp jest wolny.

Zwiedzanie Archiwum Straży Granicznej

Natomiast wtorek, 9 września, to okazja, by zwiedzić Archiwum Straży Granicznej przy ul. Żołnierskiej 4. Oprowadzanie odbędzie się dwukrotnie – o godz. 12:00 i 17:00. W programie m.in.: prezentacja wyboru najciekawszych dokumentów ze zbiorów Archiwum, zbiorów muzealnych, Lapidarium Znaków Granicznych oraz filmy dotyczące tematyki granicznej. Zwiedzanie będzie miało miejsce w grupach do 15 osób. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 508-193-730 w dniach 25 - 29 sierpnia w godz. 09:00 – 11:00.

Moda damska przełomu XIX i XX wieku

Z kolei środę, 10 września, wypełnią interesujące wykłady. W Archiwum Państwowym o godz. 13:00 dr Janina Kosman opowie o pionierskich książkach i czytelnictwie na Pomorzu Zachodnim w latach 1945 – 1949. Wstęp na wykład połączony z prezentacją jest wolny.

Natomiast w Czytelni Pomorzoznawczej w Książnicy Pomorskiej (wejście od ulicy Dworcowej) Izabela Strzelecka poprowadzi wykład pt. ”Szyk, czyli sztuka ubierania się gustownie” i tym samym opowie o modzie przełomu XIX i XX wieku. W tamtym czasie strój odgrywał niezmiernie ważną rolę w życiu społecznym, świadczył o pochodzeniu i zamożności jego właściciela. Podczas wykładu omówione zostaną trendy panujące w modzie damskiej tzw. "belle epoque" oraz zasady obowiązujące przy doborze odpowiedniego stroju, w zależności od okazji, pory dnia czy roku. Prelekcja zilustrowana zostanie bogatym materiałem ikonograficznym, pochodzącym z pism kobiecych, takich jak "Tygodnik Mód i Powieści", "Dobra Gospodyni" czy "Pommersche Frauen-Zeitung". Wykład rozpocznie się o 17:00. Wstęp jest wolny.

Historia doskonałego fałszerstwa

Na czwartek, 11 września, zaplanowano wykład o fałszerstwach obrazów i metodach identyfikacji na przykładzie kopii wykonanych przez Hana van Meegerena. Bohater wykładu fałszował dzieła dawnych mistrzów, a szczególnie Jana Vermeera, w sposób tak doskonały, że uznawano je za oryginały. Co ciekawe van Meegeren fałszował obrazy nie dla zarobku, ale by zemścić się na krytykach sztuki, którzy uznali go za mało utalentowanego malarza, zdolnego wyłącznie do naśladowania innych. Co najmniej 6 jego falsyfikatów, uznanych za oryginały, trafiło do zbiorów muzealnych i pewnie nikt nie poznałby prawdy o nich, gdyby nie ujawnił jej sam fałszerz. O tych i innych tajemnicach dzieł sztuki, ich twórców i fałszerzy oraz metodach rozpoznawania falsyfikatów opowie Przemysław Manna, Główny Konserwator Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego o godz. 17:00. Wstęp jest wolny.

Gra miejska dla dzieci „ Szczecin: Z nurtem wody, z nurtem czasu”

Dzień później, 12 września, Kluboksięgarnia Fika oraz Muzeum Narodowe zapraszają najmłodszych szczecinian na spacer edukacyjny, w czasie którego poszukają licznych związków miasta z wodą: wczoraj i dziś. Dzieci odnajdą ślady staromiejskiej fosy, poznają postać i dzieje Sediny, trafią też do szczecińskiej Wenecji. W trakcie spaceru nie zabraknie konkursów dotyczących życia w Szczecinie z nagrodami książkowymi. Liczba uczestników jest ograniczona, dzieci można zapisywać, wysyłając wiadomość na adres fika.szczecin@gmail.com. Spacer rozpocznie się o godz. 16:00 w Kluboksiegarni FiKa.

Co słuchać w Starej Rzeźni i na Łasztowni?

W sobotę i niedzielę w drugi weekend września będą miały miejsce Dni Otwartego Zabytku. W związku z tym 13 września około 60 osób będzie miało okazję zwiedzić Starą Rzeźnię na Łasztowni. Po budynku i Łasztowni oprowadzą przewodnicy, którzy przybliżą historię obiektu i wyspy, na której został ulokowany, ich znaczenie w życiu gospodarczym Szczecina oraz plany działalności CSL jako właściciela zabytkowego budynku Starej Rzeźni. Zwiedzanie będzie miało miejsce w godz. 12:00 – 15:00. Miejsce zbiórki przewidziane jest na parkingu samochodowym przy namiocie Opery. Liczba miejsc jest ograniczona (max. 60 osób). Obowiązują wyłącznie telefoniczne zapisy w dniach 25 - 29 sierpnia w godz. 09:00 – 11:00 pod numerem tel. 503-814-946.

Zwiedzanie THPV Bembridge

Dzień później, w niedzielę, dla zwiedzających otworzy się statek THPV Bembridge. Oprowadzanie po jednostce będzie połączone z pokazem slajdów oraz projekcją filmu „Miasto zatopionych bogów”. Zwiedzanie przewidziano na godz. 12:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wyłącznie telefoniczne zapisy w dniach 25 - 29 sierpnia w godz. 09:00 – 11:00 pod numerem tel. 503-814-946.

Bembridge na Zamku

Zabytkowa jednostka będzie również tematem spotkania w ramach cyklu „Szczecin. Retrospekcje”, które odbędzie się na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich w piątek, 19 września, o godz. 17:00. Rafał Zahorski, właściciel Bembridge, opowie o historii statku, zakupie, holowaniu, odbudowie i restauracji jednostki, o przywracaniu jej historycznego charakteru, pozyskiwaniu zaginionego wyposażenia oraz odnalezieniu ponad 300 aktywnych przyjaciół w Wielkiej Brytanii. Zaprezentowanych zostanie kilka krótkich filmów, przedstawiających różne etapy życia jednostki . Na koniec planowane jest wirtualne zwiedzanie statku. Każdy chętny będzie mógł także dotknąć zabytkowych eksponatów z muzealnej części Bembridge, zrobić zdjęcia - a może i zadzwonić na jego oryginalnym, cudem odzyskanym dzwonie, którego historię słuchacze również na spotkaniu poznają. Wstęp jest wolny.

O latarniach morskich

W sobotę, 20 września, w Urzędzie Morskim na pl. Batorego 4 będzie można posłuchać wykładu o latarniach morskich w Polsce i na świecie. Spotkanie przewidziane jest na godz. 11:00. Liczba miejsc ograniczona. Można zapisywać się mailowo pod adresem: ewieczorek@ums.gov.pl.

Zwiedzanie dzielnicy – pl. Jakuba Wujka i okolice

Natomiast w niedzielę, 21 września, odbędzie się wycieczka po placu Jakuba Wujka i okolicach, którą organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Szczecinie. Zbiórkę zaplanowano na godz. 10:00 na pl. Jakuba Wujka. Wstęp jest wolny.

Tajemnice Urzędu Wojewódzkiego

Gmach Urzędu Wojewódzkiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 będzie można zwiedzać od poniedziałku (22 września) do piątku (26 września). Podczas wycieczki z przewodnikiem zwiedzający zobaczą widok z Wieży Meteorologicznej oraz wejdą do wnętrza tajemniczej Sali Maszkaronów. Grupy zejdą także do podziemi budynku, w których znajdują się m.in. schrony z czasów zimnej wojny. Przejdą również niedawno poszerzoną trasą wycieczkową, by zobaczyć efekty zakończonej rewitalizacji budynku. Każdego dnia w wycieczce bedzie mogło wziąć udział 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisywać można się w dniach 15 - 19 września w godzinach 07:30 – 15:30 pod numerem tel. 91-43-03-579. Osoby niepełnoletnie mogą zwiedzać urząd wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Oprowadzanie każdego dnia rozpocznie się o godz. 13:00 i potrwa około 2 godzin.

Jak wychować szlachetnych młodzieńców?

W środę, 24 września, w Czytelni Pomorzoznawczej w Książnicy Pomorskiej (wejście od ul. Dworcowej) odbędzie się wykład z prezentacją „O wychowaniu szlachetnych młodzieńców i dziewcząt. Rzecz o dawnym szkolnictwie na Pomorzu”. Spotkanie zaplanowano na godz. 17:00. Wstęp jest wolny.

Opowieści o średniowiecznym Szczecinie i Wolinie oraz wycieczka do zakładów produkcji wody

Ostatni piątek września (26.09.) to z kolei okazja, by poznać średniowieczne tajemnice Szczecina i Wolina. Spotkanie, które odbędzie się w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie o godz. 12:00, będzie poświęcone dwóm średniowiecznym konkurentom – Szczecinowi i Wolinowi, dominującym na Pomorzu Zachodnim pod względem ekonomicznym, militarnym i duchowym w czasach dawnych Słowian i Wikingów. O pierwszym z nich opowie w pasjonującym wykładzie "Najstarsze dzieje Szczecina w świetle archeologii" Marek Dworaczek – archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie. Losy drugiego słuchacze poznają z pełnego tajemnic filmu "Miasto zatopionych bogów" w reżyserii Zdzisława Cozaca. Wstęp jest wolny.

Tego samego dnia będzie miała miejsce również wycieczka do zakładów produkcji wody w Pilchowie, w którym niektóre urządzenia pracują niezmiennie od 90 lat. Zbiórkę przewidziano o godz. 17:30 na narożniku ul. Wodociągowej i ul. Zegadłowicza (dojazd autobusami linii 103, 106). Wstęp jest wolny.

Symulatory Akademii Morskiej

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 zakończą się w sobotę, 27 września, Otwartym Dniem Zabytku, w ramach którego tym razem będzie można zwiedzać Akademię Morską. Po obiekcie, salach wykładowych, symulatorach i laboratoriach przewodnik oprowadzi dwie grupy, liczące max. 30 osób. Zwiedzanie będzie miało miejsce w godz. 12:40 – 13:40. Obowiązują wyłącznie telefoniczne zapisy w dniach 25 - 29 sierpnia w godz. 09:00 – 11:00.

Głównym organizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 w województwie zachodniopomorskim jest Biuro Dokumentacji Zabytków. EDD 2014 objęte są Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Szczegółowy program z wydarzeniami na terenie województwa zachodniopomorskiego dostępny na stronie www.bdz.szczecin.pl