Gdzie i kiedy?
piątek, 19 września 2014, 17:30
Za ile?
wstęp wolny
Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie ekspozycja prezentuje losy ludności cywilnej w czasie działań wojennych we wrześniu i październiku 1939 roku oraz w pierwszym okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej do końca 1939 roku.

Za pomocą ok. 100 eksponatów i dokumentów oraz w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została ukazana tragedia ludności cywilnej, ginącej w wyniku bombardowań polskich miast, uciekającej przed wkraczającymi na teren Polski wojskami niemieckimi i radzieckimi.

Ekspozycja opowiada również o polskich instytucjach państwowych, takich jak służba medyczna, straż pożarna czy policja, a także o ochotnikach, którzy w obliczu zagrożenia z narażeniem życia wspierali działania służb państwowych.

Inny wątek wystawy ukazuje terror okupacyjny stosowany wobec ludności cywilnej. Oddziały niemieckie i radzieckie niosły ze sobą przemoc i zniszczenia materialne. Palono domy i zabudowania chłopskie, rozstrzeliwano jeńców wojennych oraz cywilów – zarówno Polaków, jak i Żydów. Do końca 1939 roku ofiarą zbrodni hitlerowskich padło ok. 60 tys. osób. Eksponaty, dokumenty i fotografie zostały zaprezentowane w sposób łączący tradycyjne formy eksponowania z atrakcyjną oprawą graficzną, która podkreśla ich wymowę i wzmacnia przekaz wystawy.

kuratorzy: Wojciech Łukaszun, Marcin Westphal

konsultacja naukowa: prof. dr hab. Paweł Machcewicz, dr hab. Piotr M. Majewski, dr Janusz Marszalec, dr hab. Rafał Wnuk

koncepcja i aranżacja przestrzenna wystawy: Studio Potorska

wystawa czynna: 20.09–11.01.2015 

godziny otwarcia: wtorek, środa, sobota 10.00–18.00, czwartek 10.00–20.00, niedziela 10.00–16.00, poniedziałek, piątek – nieczynne